Foto av næringsminister Cecilie Myrseth (foto: regjeringen.no)
Fredag lanserte næringsministeren et nytt veikart for kreativ næringer som lenge har vært etterlyst. Næringen har et uforløst potensial, heter det blant annet i pressemeldingen fra regjeringen.
Vi trenger en helhetlig og målrettet satsing for å få økt verdiskaping, mer eksport og flere arbeidsplasser, sa næringsminister Cecilie Myrseth.
Veikartet skal gjøre det enklere å finne frem til virkemidlene:
«Bedrifter innen kreativ næring har tilgang til et bredt tilbud i det næringsrettede virkemiddelapparatat, men det kan være vanskelig å navigere i dette systemet, og det prøver vi å rydde i med veikartet, sa næringsministeren.
«Veikartet gir en oversikt over de mest relevante virkemidlene for kreativ næring. Gjennom å fremme kunnskap om og samarbeid med virkemiddelapparatet vil regjeringen legge til rette for at kreative bedrifter med vekstambisjoner kan finne frem til og kvalifisere seg i konkurransen om de generelle ordningene i virkemiddelapparatet.»
Åse Kringstad var til stede under lanseringen av veikartet på fredag, og hadde store forventninger til filmens plass, forteller hun til Rushprint.
Men kartet sa fint lite nytt om det feltet som har kanskje det største vekstpotensialet blant de kreative næringene her til lands – insentivordningen for internasjonale filmer og serier. Likevel oppfatter hun det som et viktig signal at regjeringen nå setter kreativ næring på den politiske agendaen. Det anerkjennes at kultur også er næring, og videre at det er særlig viktig at det nå er tydeliggjort at ansvaret for dette ligger hos næringsministeren/NFD. Men hun makter likevel ikke å skjule en skuffelse.
– Vi hadde forventninger til at veikartet la ambisjonene høyere når det gjelder insentivordningen for film- og serieproduksjon. Et overveldende flertall av høringsinnspillene NFD fikk i arbeidet med dette veikartet etterspurte en styrking av insentivordningen. Tiltaket i veikartet er å «videreføre insentivordningen for film- og serieproduksjon». Dette er ikke bare ambisjonsløst, men til og med svakere enn regjeringens målformulering for insentivordningen i Hurdalsplattformen («…gjennomgå filminsentivordninga med mål om å sikre fleire filmproduksjonar i Noreg»). Vi forventer at regjeringen sørger for å styrke ordningen. Vi håper vi snart får høre det samme fra vår regjering som Storbritannias statsminister Keir Starmer nylig uttalte: “De kreative næringene spiller en nøkkelrolle i regjeringens målsetning om økonomisk vekst i alle deler av landet. Og vi vil fortsette å sørge for at de får det de trenger for å fortsette å blomstre.”