Maria Sødahl og Jorunn M. Syversen til Toronto film festival

Maria Sødahl og Jorunn M. Syversen til Toronto film festival

Maria Sødahls spillefilm ”Håp” og Jorunn Myklebust Syversens ”Disco” er valgt ut til filmfestivalen i Toronto og Discovery-programmet.

De to norske regissørene er foreløpig de eneste norske representantene som skal delta på det som kanskje er verdens største filmfestival i omfang. Her deltar flere hundre filmer fra mer enn 60 land. Konkurransen om oppmerksomheten er hard og innfallsporten til det enorme amerikanske markedet kan åpne seg for den som lykkes. Programseksjonen Discovery, der Håp og DISCO er tatt ut, er et program for nye regissører som festivalledelsen mener er verdt å følge fremover.

Det har gått ni år siden Maria Sødahls spillefilmdebut med Limbo, og noe av årsaken skyldes en kreftsykdom som på et tidspunkt rammet regissøren – og som det finnes selvbiografiske elementer fra i filmen.

Håp handler om Anja (Andrea Bræin Hovig) ”som midt i en aktiv karriere får en livstruende kreftdiagnose servert på lille julaften. Sammen med mannen Tomas (Stellan Skarsgård), deres tre barn, tre stebarn og sin egen far i en moderne storfamilie – kastes hun inn i en turbulent juleuke. En uke hvor sykdomsforløpet avdekker et skrantende forhold som setter en kjærlighetshistorie i sentrum av fortellingen”.

Filmen er produsert av Thomas Robsahm for Motlys, og i de sentrale rollene finner vi Andrea Bræin Hovig og Stellan Skarsgård. Filmen kommer på norske kinoer den 22. november.

HÅP

Toronto-deltakelsen blir også første møte med publikum for Jorunn Myklebust Syversens nye spillefilm DISCO, som fra før er tatt ut til San Sebastian film festival der den får europeisk premiere to uker senere

DISCO blir også den første spillefilmen Josefine Frida Pettersen medvirker i som hovedrolleinnehaver. I andre roller finner vi skuespillerne Nicolai Cleve Broch, Kjærsti Odden Skjeldal, Andrea Bræin Hovig og Espen Klouman Høiner.

Pettersen spiller 19 år gamle Mirjam som er verdensmester i disco- og freestyle dans:

«På overflaten virker alt perfekt. 19 år gamle Mirjam er stedatteren til den karismatiske pastoren i menigheten Friheten. Som regjerende verdensmester i disco freestyle dans, og leder av frikirkens ungdomsgruppe er hun kirkens stolthet. Men under VM kollapser hun på dansegulvet, og nederlaget vekker spørsmål og uro i henne. Hjemme blir hun møtt med at hun må tro mer, tro bedre. Mirjam prøver, men kroppen svikter. I søken etter svar på hvor problemene hennes kommer fra, og i frustrasjon over å ikke bli sett, trekkes hun mot en strengere konservativ menighet. I hemmelighet drar hun på deres sommerleir».

– DISCO handler om maktubalanse i nære relasjoner og miljøer, og belyser framveksten av religiøse grupper, sier Myklebust Syversen, som skryter av samarbeidet med Pettersen: – Josefines evne til å være tilstede, lytte og tune seg inn på dem hun spiller mot er unik. Hun er et av de mest talentfulle, kloke og hardtarbeidende menneskene jeg har møtt. Dialogen med henne ble veldig viktig for manusutviklingen av DISCO.

Myklebust Syversen spillefilmdebuterte i 2017 med den kritikerroste Hoggeren. DISCO ble spilt inn i fjor. Filmen har planlagt kinopremiere i Norge 4.oktober og er den andre filmen Myklebust Syversen lager sammen med produsent Maria Ekerhovd i Mer Film.

DISCO

Mer om festivalen:

Discoveryprogrammet er en seksjon som i fjor viste debutfilmene til Camilla Strøm Henriksen og Tuva Novotny. Også Izer Alius Fluefangeren og Jonas Matzows Skyggenes dal, samt debutfilmene til Joachim Trier og Iram Haq, er vist der.

Filmfestivalen i Toronto er også en av verdens viktigste arenaer for kjøp og salg av film, og kjøpere, festivalprogrammerere og presse fra hele verden deltar. Festivalen finner i år sted for 44. gang i perioden 5. – 15. september 2018. Filmer har gjerne 2-3 publikumsvisninger i løpet av festivalen, og en visning for presse og industri.


 

Maria Sødahl og Jorunn M. Syversen til Toronto film festival

Maria Sødahl og Jorunn M. Syversen til Toronto film festival

Maria Sødahls spillefilm ”Håp” og Jorunn Myklebust Syversens ”Disco” er valgt ut til filmfestivalen i Toronto og Discovery-programmet.

De to norske regissørene er foreløpig de eneste norske representantene som skal delta på det som kanskje er verdens største filmfestival i omfang. Her deltar flere hundre filmer fra mer enn 60 land. Konkurransen om oppmerksomheten er hard og innfallsporten til det enorme amerikanske markedet kan åpne seg for den som lykkes. Programseksjonen Discovery, der Håp og DISCO er tatt ut, er et program for nye regissører som festivalledelsen mener er verdt å følge fremover.

Det har gått ni år siden Maria Sødahls spillefilmdebut med Limbo, og noe av årsaken skyldes en kreftsykdom som på et tidspunkt rammet regissøren – og som det finnes selvbiografiske elementer fra i filmen.

Håp handler om Anja (Andrea Bræin Hovig) ”som midt i en aktiv karriere får en livstruende kreftdiagnose servert på lille julaften. Sammen med mannen Tomas (Stellan Skarsgård), deres tre barn, tre stebarn og sin egen far i en moderne storfamilie – kastes hun inn i en turbulent juleuke. En uke hvor sykdomsforløpet avdekker et skrantende forhold som setter en kjærlighetshistorie i sentrum av fortellingen”.

Filmen er produsert av Thomas Robsahm for Motlys, og i de sentrale rollene finner vi Andrea Bræin Hovig og Stellan Skarsgård. Filmen kommer på norske kinoer den 22. november.

HÅP

Toronto-deltakelsen blir også første møte med publikum for Jorunn Myklebust Syversens nye spillefilm DISCO, som fra før er tatt ut til San Sebastian film festival der den får europeisk premiere to uker senere

DISCO blir også den første spillefilmen Josefine Frida Pettersen medvirker i som hovedrolleinnehaver. I andre roller finner vi skuespillerne Nicolai Cleve Broch, Kjærsti Odden Skjeldal, Andrea Bræin Hovig og Espen Klouman Høiner.

Pettersen spiller 19 år gamle Mirjam som er verdensmester i disco- og freestyle dans:

«På overflaten virker alt perfekt. 19 år gamle Mirjam er stedatteren til den karismatiske pastoren i menigheten Friheten. Som regjerende verdensmester i disco freestyle dans, og leder av frikirkens ungdomsgruppe er hun kirkens stolthet. Men under VM kollapser hun på dansegulvet, og nederlaget vekker spørsmål og uro i henne. Hjemme blir hun møtt med at hun må tro mer, tro bedre. Mirjam prøver, men kroppen svikter. I søken etter svar på hvor problemene hennes kommer fra, og i frustrasjon over å ikke bli sett, trekkes hun mot en strengere konservativ menighet. I hemmelighet drar hun på deres sommerleir».

– DISCO handler om maktubalanse i nære relasjoner og miljøer, og belyser framveksten av religiøse grupper, sier Myklebust Syversen, som skryter av samarbeidet med Pettersen: – Josefines evne til å være tilstede, lytte og tune seg inn på dem hun spiller mot er unik. Hun er et av de mest talentfulle, kloke og hardtarbeidende menneskene jeg har møtt. Dialogen med henne ble veldig viktig for manusutviklingen av DISCO.

Myklebust Syversen spillefilmdebuterte i 2017 med den kritikerroste Hoggeren. DISCO ble spilt inn i fjor. Filmen har planlagt kinopremiere i Norge 4.oktober og er den andre filmen Myklebust Syversen lager sammen med produsent Maria Ekerhovd i Mer Film.

DISCO

Mer om festivalen:

Discoveryprogrammet er en seksjon som i fjor viste debutfilmene til Camilla Strøm Henriksen og Tuva Novotny. Også Izer Alius Fluefangeren og Jonas Matzows Skyggenes dal, samt debutfilmene til Joachim Trier og Iram Haq, er vist der.

Filmfestivalen i Toronto er også en av verdens viktigste arenaer for kjøp og salg av film, og kjøpere, festivalprogrammerere og presse fra hele verden deltar. Festivalen finner i år sted for 44. gang i perioden 5. – 15. september 2018. Filmer har gjerne 2-3 publikumsvisninger i løpet av festivalen, og en visning for presse og industri.


 

MENY