Jorunn Myklebust Syversens DISCO til San Sebastian

Jorunn Myklebust Syversens DISCO til San Sebastian

Jorunn Myklebust Syversens nye spillefilm DISCO er valgt ut til New Directors-programmet under filmfestivalen i San Sebastian.

Jorunn Myklebust Syversens nye spillefilm DISCO er valgt ut til New Directors-programmet under filmfestivalen i San Sebastian. Her skal filmen konkurrere om hovedprisen på 50.000 euro, i tillegg til prisen for beste ungdomsfilm. I fjor hadde som kjent Pia Tjelta og Blindsone stor suksess på San Sebastian-festivalen med deltakelse i hovedkonkurransen og pris til skuespilleren.

Den 67. San Sebastian filmfestival pågår fra 20. til 28. september og regnes blant de viktigste og største filmfestivalene i verden.

– Jeg er veldig glad for at DISCO har blitt plukket ut til konkurransen New Directors i San Sebastian. Det er en fantastisk ramme for filmens første møte med publikum. Jeg ønsker at DISCO skal bidra til diskusjon og åpne samtaler om det å tro, og hvordan religion påvirker oss, sier regissør og manusforfatter Jorunn Myklebust Syversen i en uttalelse.

DISCO blir også den første spillefilmen Josefine Frida Pettersen medvirker i som hovedrolleinnehaver. I andre roller finner vi skuespillerne Nicolai Cleve Broch, Kjærsti Odden Skjeldal, Andrea Bræin Hovig og Espen Klouman Høiner.

Pettersen spiller 19 år gamle Mirjam som er verdensmester i disco- og freestyle dans:

«På overflaten virker alt perfekt. 19 år gamle Mirjam er stedatteren til den karismatiske pastoren i menigheten Friheten. Som regjerende verdensmester i disco freestyle dans, og leder av frikirkens ungdomsgruppe er hun kirkens stolthet. Men under VM kollapser hun på dansegulvet, og nederlaget vekker spørsmål og uro i henne. Hjemme blir hun møtt med at hun må tro mer, tro bedre. Mirjam prøver, men kroppen svikter. I søken etter svar på hvor problemene hennes kommer fra, og i frustrasjon over å ikke bli sett, trekkes hun mot en strengere konservativ menighet. I hemmelighet drar hun på deres sommerleir».

– DISCO handler om maktubalanse i nære relasjoner og miljøer, og belyser framveksten av religiøse grupper, sier Myklebust Syversen, som skryter av samarbeidet med Pettersen:

 – Josefines evne til å være tilstede, lytte og tune seg inn på dem hun spiller mot er unik. Hun er et av de mest talentfulle, kloke og hardtarbeidende menneskene jeg har møtt. Dialogen med henne ble veldig viktig for manusutviklingen av DISCO. 

Jorunn Myklebust Syversen spillefilmdebuterte i 2017 med den kritikerroste Hoggeren. DISCO ble spilt inn i fjor. Filmen har planlagt kinopremiere i Norge 4.oktober og er den andre filmen Myklebust Syversen lager sammen med produsent Maria Ekerhovd i Mer Film.

– Dette er en enorm anerkjennelse av filmen og av Jorunn sitt regitalent, sier Ekerhovd. – I denne seksjonen løfter festivalen frem sterke registemmer som de mener vil prege internasjonal film fremover. Det skjer nesten aldri at norske filmer plukkes ut hit, så dette lover veldig godt for DISCO og Jorunn sin reise ut i verden. San Sebastian er en av verdens aller fremste filmfestivaler og er en festival jeg selv, som filmelskende publikummer, har besøkt mange ganger. Det å ha produsert en film som får premieren sin her er stort.

New Directors-seksjon er altså anerkjent som stedet man oppdager nye, spennende regissører. De siste årene har blant annet Peter Grönlunds Flukten, Milad Alamis Sjarmøren og Benedikt Erlingsons Om hester og menn hatt premiere der. Disco er den første norske filmen på 10 år som er valgt ut til programmet.

Jorunn Myklebust Syversens DISCO til San Sebastian

Jorunn Myklebust Syversens DISCO til San Sebastian

Jorunn Myklebust Syversens nye spillefilm DISCO er valgt ut til New Directors-programmet under filmfestivalen i San Sebastian.

Jorunn Myklebust Syversens nye spillefilm DISCO er valgt ut til New Directors-programmet under filmfestivalen i San Sebastian. Her skal filmen konkurrere om hovedprisen på 50.000 euro, i tillegg til prisen for beste ungdomsfilm. I fjor hadde som kjent Pia Tjelta og Blindsone stor suksess på San Sebastian-festivalen med deltakelse i hovedkonkurransen og pris til skuespilleren.

Den 67. San Sebastian filmfestival pågår fra 20. til 28. september og regnes blant de viktigste og største filmfestivalene i verden.

– Jeg er veldig glad for at DISCO har blitt plukket ut til konkurransen New Directors i San Sebastian. Det er en fantastisk ramme for filmens første møte med publikum. Jeg ønsker at DISCO skal bidra til diskusjon og åpne samtaler om det å tro, og hvordan religion påvirker oss, sier regissør og manusforfatter Jorunn Myklebust Syversen i en uttalelse.

DISCO blir også den første spillefilmen Josefine Frida Pettersen medvirker i som hovedrolleinnehaver. I andre roller finner vi skuespillerne Nicolai Cleve Broch, Kjærsti Odden Skjeldal, Andrea Bræin Hovig og Espen Klouman Høiner.

Pettersen spiller 19 år gamle Mirjam som er verdensmester i disco- og freestyle dans:

«På overflaten virker alt perfekt. 19 år gamle Mirjam er stedatteren til den karismatiske pastoren i menigheten Friheten. Som regjerende verdensmester i disco freestyle dans, og leder av frikirkens ungdomsgruppe er hun kirkens stolthet. Men under VM kollapser hun på dansegulvet, og nederlaget vekker spørsmål og uro i henne. Hjemme blir hun møtt med at hun må tro mer, tro bedre. Mirjam prøver, men kroppen svikter. I søken etter svar på hvor problemene hennes kommer fra, og i frustrasjon over å ikke bli sett, trekkes hun mot en strengere konservativ menighet. I hemmelighet drar hun på deres sommerleir».

– DISCO handler om maktubalanse i nære relasjoner og miljøer, og belyser framveksten av religiøse grupper, sier Myklebust Syversen, som skryter av samarbeidet med Pettersen:

 – Josefines evne til å være tilstede, lytte og tune seg inn på dem hun spiller mot er unik. Hun er et av de mest talentfulle, kloke og hardtarbeidende menneskene jeg har møtt. Dialogen med henne ble veldig viktig for manusutviklingen av DISCO. 

Jorunn Myklebust Syversen spillefilmdebuterte i 2017 med den kritikerroste Hoggeren. DISCO ble spilt inn i fjor. Filmen har planlagt kinopremiere i Norge 4.oktober og er den andre filmen Myklebust Syversen lager sammen med produsent Maria Ekerhovd i Mer Film.

– Dette er en enorm anerkjennelse av filmen og av Jorunn sitt regitalent, sier Ekerhovd. – I denne seksjonen løfter festivalen frem sterke registemmer som de mener vil prege internasjonal film fremover. Det skjer nesten aldri at norske filmer plukkes ut hit, så dette lover veldig godt for DISCO og Jorunn sin reise ut i verden. San Sebastian er en av verdens aller fremste filmfestivaler og er en festival jeg selv, som filmelskende publikummer, har besøkt mange ganger. Det å ha produsert en film som får premieren sin her er stort.

New Directors-seksjon er altså anerkjent som stedet man oppdager nye, spennende regissører. De siste årene har blant annet Peter Grönlunds Flukten, Milad Alamis Sjarmøren og Benedikt Erlingsons Om hester og menn hatt premiere der. Disco er den første norske filmen på 10 år som er valgt ut til programmet.

MENY