”Ut og stjæle hester” og ”Harajuku” leder Amanda-oppløpet

”Ut og stjæle hester” og ”Harajuku” leder Amanda-oppløpet

Med ti og ni nominasjoner seiler «Ut og Stjæle hester» og «Harajuku» opp som storfavoritter til å vinne flest Amandapriser.

Amandajuryene offentliggjorde i dag nominasjonene for Amanda 2019. Det var totalt 23 langfilmer med i konkurransen, hvorav 5 er dokumentarer og 6 er barnefilmer. Flest nominasjoner har Hans Petter Molands Ut og stjæle hester med 10 nominasjoner. Eirik Svenssons Harajuku følger tett på med 9 nominasjoner.

Årets nominasjoner:

Beste norske kinofilm

Harajuku — Produsent Cornelia Boysen og Synnøve Hørsdal for Maipo Film, regi Eirik Svensson

Ut og stjæle hester — Produsent Turid Øversveen og Håkon Øverås for 4 1/2 Film, regi Hans Petter Moland

Skjelvet — Produsent Martin Sundland for Fantefilm, regi John Andreas Andersen


Beste barnefilm

Psychobitch — Produsent Ruben Thorkildsen for Ape & Bjørn, regi Martin Lund

Kutoppen — Produsent Ingvild Evjemo for Qvisten Animation, regi Lise I. Osvoll

Tårnet — Produsent Frode Søbstad, regi Mads Grorud


Beste regi

Hans Petter Moland — Ut og stjæle hester

Magnus Meyer Arnesen — Når jeg faller

Eirik Svensson — Harajuku


Beste kvinnelige skuespiller

Pia Tjelta — Blindsone

Ine Marie Wilmann — Sonja

Ines Høysæter Asserson — Harajuku


 Beste mannlige skuespiller

Jon Ranes — Ut og stjæle hester

Tobias Santelmann — Mordene i Kongo

Preben Hodneland — Når jeg faller


Beste kvinnelige birolle

Anneke von der Lippe — En affære

Alexandra Gjerpen — Når jeg faller

Maria Bonnevie — Føniks


Beste mannlige birolle

Bjørn Floberg — Ut og stjæle hester

Nicolai Cleve Broch — Harajuku

Eldar Skar — Sonja


Beste filmmanus

Hans Petter Moland — Ut og stjæle hester

Martin Lund — Psychobitch

Sebastian Torngren Wartin — Harajuku


Beste foto

Rasmus Videbæk — Ut og stjæle hester

Karl Erik Brøndbo — Harajuku

John Andreas Andersen — Mordene i Kongo


Beste produksjonsdesign/scenografi

Jørgen Stangebye Larsen — Skjelvet

Kalli Juliusson — Amundsen

Lina Nordqvist — Sonja


Beste visuelle effekter

Peter Hjort — Ut og stjæle hester

Arne Kaupang (Visual Effects Supervisor), Magnus Olsson (Filmgate), Lars Erik Hansen (Gimpville), Alexander Kadim (Varg), Kaj Steveman (FableFX) — Amundsen

Lars Erik Hansen (Gimpville), Torgeir Busch (Storyline Studios) og Magnus Olsson (Filmgate) — Skjelvet 


Beste originalmusikk

Kasper Kaae — Ut og stjæle hester

Fay Wildhagen og Øyvind Mathisen – Harajuku

David Stephen Grant — Når jeg faller


Beste klipp

Nicolaj Monberg, Jens Christian Fodstad — Ut og stjæle hester

Karsten Meinich, Elise Solberg — Harajuku

Silje Nordseth, Karsten Meinich, Anders Bergland — Tårnet


Beste lyddesign

Gunn Tove Grønsberg — Harajuku

Gisle Tveito — Ut og stjæle hester

Tormod Ringnes, Niklas Skarp — Mordene i Kongo


Beste kortfilm

Kulturen — Produsent Marte Hansen for Den Norske Filmskolen, regi Ernst De Geer

She-Pack — Produsent Lotte Sandbu for Den Norske Filmskolen, regi Fanny Ovesen

Hæstkuk — Produsent Ragna Midtgard for Mer Film, regi Aasne Vaa Greibrokk


Beste dokumentarfilm

Born2Drive — Produsent Tom Marius Kittilsen, Janne Hjeltnes og Knut Inge Solbu for Fenomen Studios, regi Daniel Fahre

For vi er gutta — Produsenter Gudmundur Gudmundsson og Kari Anne Moe for Fuglene AS, regi Petter Sommer og Jo Vemund Svendsen

Hvor man vender tilbake — Produsent Racha H. Larsen for Yellow Log, regi Egil Håskjold Larsen 


Beste utenlandske kinofilm

Den skyldige — regi Gustav Möller, distributør Arthaus

Green Book — regi Peter Farrelly, distributør Nordisk Film Distribusjon

Kapernaum— regi Nadine Labaki, distributør Arthaus

Leave No Trace — regi Debra Granik, distributør Selmer Media

Shoplifters— regi Kore-eda Hirokazu, distributør Another World Entertainment


I tillegg deles Amandakomiteens Gullklapper og Amandakomiteens Ærespris ut, samt Folkets Amanda (publikumsavstemning). Medlemmene av juryen er oppnevnt av de enkelte fagforbundene i Amandakomiteen, for et år/en prisutdeling av gangen. Juryen for Beste utenlandske kinofilm er oppnevnt av Kinosjefforbundet.

Amandaprisutdelingen er en del av Den 47. norske filmfestivalen i Haugesund som arrangeres i perioden 17.– 23. august.

Les mer om medlemmene i årets Amandajuryer.

”Ut og stjæle hester” og ”Harajuku” leder Amanda-oppløpet

”Ut og stjæle hester” og ”Harajuku” leder Amanda-oppløpet

Med ti og ni nominasjoner seiler «Ut og Stjæle hester» og «Harajuku» opp som storfavoritter til å vinne flest Amandapriser.

Amandajuryene offentliggjorde i dag nominasjonene for Amanda 2019. Det var totalt 23 langfilmer med i konkurransen, hvorav 5 er dokumentarer og 6 er barnefilmer. Flest nominasjoner har Hans Petter Molands Ut og stjæle hester med 10 nominasjoner. Eirik Svenssons Harajuku følger tett på med 9 nominasjoner.

Årets nominasjoner:

Beste norske kinofilm

Harajuku — Produsent Cornelia Boysen og Synnøve Hørsdal for Maipo Film, regi Eirik Svensson

Ut og stjæle hester — Produsent Turid Øversveen og Håkon Øverås for 4 1/2 Film, regi Hans Petter Moland

Skjelvet — Produsent Martin Sundland for Fantefilm, regi John Andreas Andersen


Beste barnefilm

Psychobitch — Produsent Ruben Thorkildsen for Ape & Bjørn, regi Martin Lund

Kutoppen — Produsent Ingvild Evjemo for Qvisten Animation, regi Lise I. Osvoll

Tårnet — Produsent Frode Søbstad, regi Mads Grorud


Beste regi

Hans Petter Moland — Ut og stjæle hester

Magnus Meyer Arnesen — Når jeg faller

Eirik Svensson — Harajuku


Beste kvinnelige skuespiller

Pia Tjelta — Blindsone

Ine Marie Wilmann — Sonja

Ines Høysæter Asserson — Harajuku


 Beste mannlige skuespiller

Jon Ranes — Ut og stjæle hester

Tobias Santelmann — Mordene i Kongo

Preben Hodneland — Når jeg faller


Beste kvinnelige birolle

Anneke von der Lippe — En affære

Alexandra Gjerpen — Når jeg faller

Maria Bonnevie — Føniks


Beste mannlige birolle

Bjørn Floberg — Ut og stjæle hester

Nicolai Cleve Broch — Harajuku

Eldar Skar — Sonja


Beste filmmanus

Hans Petter Moland — Ut og stjæle hester

Martin Lund — Psychobitch

Sebastian Torngren Wartin — Harajuku


Beste foto

Rasmus Videbæk — Ut og stjæle hester

Karl Erik Brøndbo — Harajuku

John Andreas Andersen — Mordene i Kongo


Beste produksjonsdesign/scenografi

Jørgen Stangebye Larsen — Skjelvet

Kalli Juliusson — Amundsen

Lina Nordqvist — Sonja


Beste visuelle effekter

Peter Hjort — Ut og stjæle hester

Arne Kaupang (Visual Effects Supervisor), Magnus Olsson (Filmgate), Lars Erik Hansen (Gimpville), Alexander Kadim (Varg), Kaj Steveman (FableFX) — Amundsen

Lars Erik Hansen (Gimpville), Torgeir Busch (Storyline Studios) og Magnus Olsson (Filmgate) — Skjelvet 


Beste originalmusikk

Kasper Kaae — Ut og stjæle hester

Fay Wildhagen og Øyvind Mathisen – Harajuku

David Stephen Grant — Når jeg faller


Beste klipp

Nicolaj Monberg, Jens Christian Fodstad — Ut og stjæle hester

Karsten Meinich, Elise Solberg — Harajuku

Silje Nordseth, Karsten Meinich, Anders Bergland — Tårnet


Beste lyddesign

Gunn Tove Grønsberg — Harajuku

Gisle Tveito — Ut og stjæle hester

Tormod Ringnes, Niklas Skarp — Mordene i Kongo


Beste kortfilm

Kulturen — Produsent Marte Hansen for Den Norske Filmskolen, regi Ernst De Geer

She-Pack — Produsent Lotte Sandbu for Den Norske Filmskolen, regi Fanny Ovesen

Hæstkuk — Produsent Ragna Midtgard for Mer Film, regi Aasne Vaa Greibrokk


Beste dokumentarfilm

Born2Drive — Produsent Tom Marius Kittilsen, Janne Hjeltnes og Knut Inge Solbu for Fenomen Studios, regi Daniel Fahre

For vi er gutta — Produsenter Gudmundur Gudmundsson og Kari Anne Moe for Fuglene AS, regi Petter Sommer og Jo Vemund Svendsen

Hvor man vender tilbake — Produsent Racha H. Larsen for Yellow Log, regi Egil Håskjold Larsen 


Beste utenlandske kinofilm

Den skyldige — regi Gustav Möller, distributør Arthaus

Green Book — regi Peter Farrelly, distributør Nordisk Film Distribusjon

Kapernaum— regi Nadine Labaki, distributør Arthaus

Leave No Trace — regi Debra Granik, distributør Selmer Media

Shoplifters— regi Kore-eda Hirokazu, distributør Another World Entertainment


I tillegg deles Amandakomiteens Gullklapper og Amandakomiteens Ærespris ut, samt Folkets Amanda (publikumsavstemning). Medlemmene av juryen er oppnevnt av de enkelte fagforbundene i Amandakomiteen, for et år/en prisutdeling av gangen. Juryen for Beste utenlandske kinofilm er oppnevnt av Kinosjefforbundet.

Amandaprisutdelingen er en del av Den 47. norske filmfestivalen i Haugesund som arrangeres i perioden 17.– 23. august.

Les mer om medlemmene i årets Amandajuryer.

MENY