Fagpriser ut av Amandashowet?

Fagpriser ut av Amandashowet?

Flere fagpriser vurderes å deles ut utenom Amandashowet. – Hvis dette gjennomføres, vil det bidra til å svekke Amandaprisens betydning, mener Norske filmklippere.

I år kan flere av fagprisene bli delt ut i forbindelse med offentliggjøring av nominasjonene i juni i Oslo. Produksjonsselskapet Dinamo, TV2 og Amandakomiteens leder Gunnar Johan Løvvik har nylig drøftet mulige grep for å gjøre Amanda-sendingen mer attraktiv for publikum. Et av forslagene er en delt prisutdeling.

-Foreløpig er det ikke vedtatt hvilke priser som det planlegges å dele ut under Oslo-arrangementet i juni. Dette er noe Amanda-komiteen skal diskutere og drøfte i redaksjonsmøte 17. april. Men Amandakomiteen (som består av bransjeorganisasjonene) er positivt innstilt til å vurdere en delt utdeling – hvor noen utvalgte priser(ennå ikke bestemt hvilke) deles ut i Oslo i juni etter at nominasjonene er presentert for pressen, forteller han.

Reaksjoner

Torkel Gjørv i Norske filmklippere (N:F:K) reagerer på planene.

-Hvis dette gjennomføres, vil det bidra til å svekke Amandaprisens betydning, både for norsk filmbransje og for publikum. N:F:K mener det er viktig at flere fagfunksjoner enn produsent, regi og skuespillere er synlige i media. Å lage film er et samarbeid mellom mange vesentlige aktører. Derfor vil de som er interessert i film gjerne vite hvilken norsk film som fikk pris for beste foto, beste klipp eller beste lyddesign. Ved å fjerne fagprisene vil også færre norske filmer få viktig profilering gjennom Amanda-showet. Filmfestivalen i Haugesund burde ikke finne seg i at TV2 prøver å presse dette igjennom. Det vil føre til mindre, ikke økt interesse for Amanda-prisen, mener han.

Løvvik sier på sin side at hensikten ikke på noen som helst måte er å skjule filmfagene, men snarere å skape en bevisstgjøring rundt de ulike fagene.

-Dersom vi velger en delt prisutdeling, er hensikten å løfte fram disse prisene og tilhørende filmfag for det store publikum. Dette ønsker vi å få til blant annet ved å lage underholdende og spennende TV-stoff på disse prisene, fagene og prismottakerne som i neste omgang blir sentrale TV-innslag i selve Amandaprisutdelingen i august – selvfølgelig med prismottakerne hjertelig tilstede i selve TV-sendingen. Vårt mål er at TV-sendingen i større grad skal være mer filmrelevant.

Løvvik understreker det er svært viktig å fornye konseptet.

-Showet og prisutdelingen vil i år finne sted på Maritim Hall, i stedet for på teater og konserthuset Festiviteten. På denne måten ønsker vi å løfte utdelingen, og gjøre det enda mer trivelig for både publikum som er til stede og for TV-titterne. Tilhørende arrangementer, slik som debatt- og samtaleforumet Amandasamtalen, vil også finne sted på Maritim Hall.

Sverre Pedersen, som sitter i Amanda-komiteen som snart skal ta stilling til forslaget, er enig med Løvvik i at Amanda-showet trenger en fornying og at det må gjøres mer attraktivt for publikum. Men han synes ikke forslaget er noen god løsning.

– Vi er ikke overbevist om at dette er den optimale måten å gjøre det på. Vi frykter at Amanda deles i et A- og B-lag og at det ikke vil tjene Amandaprisen på sikt med tanke på alle de som jobber i bransjen. Vi har luftet dette med våre medlemmer og de synes ikke dette høres ut som en særlig god ide, sier han.

Rushprint kom i skade for å bruke betegnelsen «tekniske priser» om det som mer riktig bør omtales som «fagpriser». Det har vi nå rettet.

Legg igjen en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.

Fagpriser ut av Amandashowet?

Fagpriser ut av Amandashowet?

Flere fagpriser vurderes å deles ut utenom Amandashowet. – Hvis dette gjennomføres, vil det bidra til å svekke Amandaprisens betydning, mener Norske filmklippere.

I år kan flere av fagprisene bli delt ut i forbindelse med offentliggjøring av nominasjonene i juni i Oslo. Produksjonsselskapet Dinamo, TV2 og Amandakomiteens leder Gunnar Johan Løvvik har nylig drøftet mulige grep for å gjøre Amanda-sendingen mer attraktiv for publikum. Et av forslagene er en delt prisutdeling.

-Foreløpig er det ikke vedtatt hvilke priser som det planlegges å dele ut under Oslo-arrangementet i juni. Dette er noe Amanda-komiteen skal diskutere og drøfte i redaksjonsmøte 17. april. Men Amandakomiteen (som består av bransjeorganisasjonene) er positivt innstilt til å vurdere en delt utdeling – hvor noen utvalgte priser(ennå ikke bestemt hvilke) deles ut i Oslo i juni etter at nominasjonene er presentert for pressen, forteller han.

Reaksjoner

Torkel Gjørv i Norske filmklippere (N:F:K) reagerer på planene.

-Hvis dette gjennomføres, vil det bidra til å svekke Amandaprisens betydning, både for norsk filmbransje og for publikum. N:F:K mener det er viktig at flere fagfunksjoner enn produsent, regi og skuespillere er synlige i media. Å lage film er et samarbeid mellom mange vesentlige aktører. Derfor vil de som er interessert i film gjerne vite hvilken norsk film som fikk pris for beste foto, beste klipp eller beste lyddesign. Ved å fjerne fagprisene vil også færre norske filmer få viktig profilering gjennom Amanda-showet. Filmfestivalen i Haugesund burde ikke finne seg i at TV2 prøver å presse dette igjennom. Det vil føre til mindre, ikke økt interesse for Amanda-prisen, mener han.

Løvvik sier på sin side at hensikten ikke på noen som helst måte er å skjule filmfagene, men snarere å skape en bevisstgjøring rundt de ulike fagene.

-Dersom vi velger en delt prisutdeling, er hensikten å løfte fram disse prisene og tilhørende filmfag for det store publikum. Dette ønsker vi å få til blant annet ved å lage underholdende og spennende TV-stoff på disse prisene, fagene og prismottakerne som i neste omgang blir sentrale TV-innslag i selve Amandaprisutdelingen i august – selvfølgelig med prismottakerne hjertelig tilstede i selve TV-sendingen. Vårt mål er at TV-sendingen i større grad skal være mer filmrelevant.

Løvvik understreker det er svært viktig å fornye konseptet.

-Showet og prisutdelingen vil i år finne sted på Maritim Hall, i stedet for på teater og konserthuset Festiviteten. På denne måten ønsker vi å løfte utdelingen, og gjøre det enda mer trivelig for både publikum som er til stede og for TV-titterne. Tilhørende arrangementer, slik som debatt- og samtaleforumet Amandasamtalen, vil også finne sted på Maritim Hall.

Sverre Pedersen, som sitter i Amanda-komiteen som snart skal ta stilling til forslaget, er enig med Løvvik i at Amanda-showet trenger en fornying og at det må gjøres mer attraktivt for publikum. Men han synes ikke forslaget er noen god løsning.

– Vi er ikke overbevist om at dette er den optimale måten å gjøre det på. Vi frykter at Amanda deles i et A- og B-lag og at det ikke vil tjene Amandaprisen på sikt med tanke på alle de som jobber i bransjen. Vi har luftet dette med våre medlemmer og de synes ikke dette høres ut som en særlig god ide, sier han.

Rushprint kom i skade for å bruke betegnelsen «tekniske priser» om det som mer riktig bør omtales som «fagpriser». Det har vi nå rettet.

Legg igjen en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.

MENY