Filmbastionen Europa for fall?

Piratkopiering kan føre til et bortfall av 1,2 millioner stillinger i europeisk kulturnæring, hevdes det i en ny undersøkelse.
 

Resultatene av en europeisk undersøkelse som både måler kulturindustriens bidrag til Europas BNP og næringens økonomiske tap forårsaket av piratkopiering, ble presentert under en pressekonferanse i Brussel i dag. Det er Norsk skuespillerforbund, som støtter funnene i undersøkelsen, som melder om dette i en pressemelding.

Økonomiprofessor ved Universitetet Paris-Dauphine Patrice Geoffron har ledet undersøkelsen som har fått navnet «Building a Digital Economy: The Importance of Saving Jobs in the EU’s Creative Industries». Han anslår at piratkopiering forårsaket et bortfall av 185 000 arbeidsplasser i 2008, og spår at tallet vil øke til 1,2 millioner innen 2015 dersom ingenting gjøres for å stoppe utviklingen.
 
Hovedfunn i undersøkelsen:
* Europeisk kulturnæring sysselsetter omlag 14 millioner og bidrar med 860 milliarder euro til de europeiske landenes samlede BNP.
* Piratkopiering og ulovlig fildeling forårsaket i 2008 bortfall av 185 000 arbeidsplasser og et samlet tap i salgsomsetningen på 10 milliarder euro for de sektorene som rammes hardest (tv-serier, film, musikkinnspillinger og dataspill/software).
* Dersom ingenting gjøres for å stanse utviklingen, anslår man tapene til å bli 240 milliarder euro og 1,2 millioner stillinger i 2015.
 
Paraplyorganisasjoner som UNI-MEI (som representerer fagforeninger innen kunst, media, underholdning) og FIA (International Federation of Actors) og deres tilknyttede medlemsorganisasjoner støtter undersøkelsen, som dokumenterer de dramatiske konsekvensene ulovlig fildeling har for kulturnæringen. 
 
–Undersøkelsen dokumenterer piratkopieringens ødeleggende effekt på kulturnæringen som helhet. Ulovlig fildeling er en stadig voksende trussel mot arbeidsplassene til våre medlemmer, og situasjonen kommer til å bli katastrofal dersom effektive tiltak ikke settes inn, sier president i FIA Agnete G. Haaland.

 

For mer info:  Building a Digital Economy: The Importance of Saving Jobs in the EU’s Creative Industries 

 
 

Legg igjen en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.

Filmbastionen Europa for fall?

Piratkopiering kan føre til et bortfall av 1,2 millioner stillinger i europeisk kulturnæring, hevdes det i en ny undersøkelse.
 

Resultatene av en europeisk undersøkelse som både måler kulturindustriens bidrag til Europas BNP og næringens økonomiske tap forårsaket av piratkopiering, ble presentert under en pressekonferanse i Brussel i dag. Det er Norsk skuespillerforbund, som støtter funnene i undersøkelsen, som melder om dette i en pressemelding.

Økonomiprofessor ved Universitetet Paris-Dauphine Patrice Geoffron har ledet undersøkelsen som har fått navnet «Building a Digital Economy: The Importance of Saving Jobs in the EU’s Creative Industries». Han anslår at piratkopiering forårsaket et bortfall av 185 000 arbeidsplasser i 2008, og spår at tallet vil øke til 1,2 millioner innen 2015 dersom ingenting gjøres for å stoppe utviklingen.
 
Hovedfunn i undersøkelsen:
* Europeisk kulturnæring sysselsetter omlag 14 millioner og bidrar med 860 milliarder euro til de europeiske landenes samlede BNP.
* Piratkopiering og ulovlig fildeling forårsaket i 2008 bortfall av 185 000 arbeidsplasser og et samlet tap i salgsomsetningen på 10 milliarder euro for de sektorene som rammes hardest (tv-serier, film, musikkinnspillinger og dataspill/software).
* Dersom ingenting gjøres for å stanse utviklingen, anslår man tapene til å bli 240 milliarder euro og 1,2 millioner stillinger i 2015.
 
Paraplyorganisasjoner som UNI-MEI (som representerer fagforeninger innen kunst, media, underholdning) og FIA (International Federation of Actors) og deres tilknyttede medlemsorganisasjoner støtter undersøkelsen, som dokumenterer de dramatiske konsekvensene ulovlig fildeling har for kulturnæringen. 
 
–Undersøkelsen dokumenterer piratkopieringens ødeleggende effekt på kulturnæringen som helhet. Ulovlig fildeling er en stadig voksende trussel mot arbeidsplassene til våre medlemmer, og situasjonen kommer til å bli katastrofal dersom effektive tiltak ikke settes inn, sier president i FIA Agnete G. Haaland.

 

For mer info:  Building a Digital Economy: The Importance of Saving Jobs in the EU’s Creative Industries 

 
 

Legg igjen en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.

MENY