![Røhder tvedt - versjon 2](https://rushprint.no/wp-content/uploads/2015/04/Røhder-tvedt-versjon-2-468x244.jpg)
For et par uker siden fikk åtte norske lovende regissører presentere sine filmideer for publikum og et panel bestående av filmkonsulent og rådgivere for talentordningen Nye veier. Målet for denne ordningen er ”å stimulere til høyere kvalitet for norsk film gjennom å styrke utviklings- og forarbeidsfasen for etablerte regissører” (les mer i vår gjennomgang av ordningen fra i fjor).
Nå har fire nye prosjekter av regissørene Lars Petter Gallefoss, Marianne Ulrichsen, Sunniva Sundby og Charlotte Røhder Tvedt blitt tildelt tilskudd til prosjektutvikling av film under 60 minutter i talentprogrammet. I tillegg er fire regissører tildelt tilskudd til idéutvikling av langfilm.
Følgende prosjekter ble tildelt tilskudd til prosjektutvikling:
Pandora Film AS og regissør Lars Petter Gallefoss er tildelt 607.500 kroner i utviklingstilskudd til dokumentarfilmen Bønn, som skal bli en utforskende dokumentarfilm om menneskers samtale med sin gud. Ved å være tilstede i hverdag og bønn på steder de fleste av oss ikke har tilgang til, vil regissøren å skape en stor fortelling om det som ligger til grunn for all religion og som gjør oss like.
Lars Petter Gallefoss har en imponerende produksjon å vise til, og har tidligere regissert blant annet Lille Norge og Stormaktene (2015) og Den gode viljen (2013) som har blitt vist på NRK. Disse dokumentarseriene viser et stort fortellertalent i sterk utvikling. Filmen skal produseres av Ida Kleppe.
Medieoperatørene AS og regissør Charlotte Røhder Tvedt er tildelt 450.000 kroner i utviklingstilskudd til dokumentarfilmen Se. Tenke. Gjøre, som er et interaktivt dokumentarprosjekt hvor folk selv skal være med å lage filmen. Et fellesskapsprosjekt om kunsten å høre til og konsekvenser når man ikke gjør det. Regissøren mål er å skape et autentisk portrett av folk i en by i en valgt måned.
Charlotte Røhder Tvedt er en erfaren dokumentarfilmskaper som har gjort seg bemerket med en original og tankevekkende tilnærming til interessant tematikk. Hun er utdannet dokumentarregissør fra Lillehammer, og har jobbet med film og TV siden 1994. Se.Tenke.Gjøre skal produseres av Eirin O. Høgetveit.
MER Film AS og regissør Marianne Ulrichsen er tildelt 422.500 kroner i utviklingstilskudd til kortfilmen Spor av dyr. Spor av dyr vil utforske hvordan tre kvinner i ulike livsfaser forholder seg til intimitet, kropp og seksualitet.
Marianne Ulrichsen er en erfaren regissør med flere filmer bak seg. Hun har oppnådd stor oppmerksomhet på festivaler nasjonalt og internasjonalt og hennes siste kortfilm, Amasone, mottok blant annet Amanda for beste kortfilm og vant Tromsøpalmen for beste kortfilm i 2014. Filmen skal produseres av Maria Ekerhovd og Ragna Midtgard.
Motlys AS og regissør Sunniva Sundby er tildelt 382.500 kroner i utviklingstilskudd til dokumentarfilmen Minnet. Filmen vil utforske vårt forhold til minner, og hvordan minnene former vår virkelighetsoppfatning og vårt selvbilde. Utgangspunktet og rammen for filmen er barneskolen som regissøren selv gikk på for 20 år siden.
Sunniva Sundby er utdannet dokumentarregissør fra HiL og hennes avgangsfilm Som hun elsker (2013) ble blant annet vist på Bergen Internasjonale Filmfestival, Nordic Docs, Belgrade Documentary and Short film festival og Kortfilmfestivalen i Grimstad. Filmens produsenter er Thomas Robsahm og Natalya Sarch.
Arild Østin Ommundsen, Guro Bruusgaard, Kaveh Tehrani og Eirik Svensson mottok 100.00 kroner hver i tilskudd til utviklingsfasen av nye langfilmprosjekter til Nye veier.
Kilde: NFI