Foto: Jim Jarmusch-filmen Paterson er blant filmene White Rabbit har sikret seg
Det norske initiativet White Rabbit, ledet av tidligere filmprodusent i Film Farms, Allan Milligan, får tilgang til filmarkivet til det tysk-britiske salgsselskapet K5 International, som inneholder blant annet Jim Jarmusch-filmen Paterson og et femtitalls andre titler.
Kommende filmtitler fra K5 er Andrew Niccol’s Anon, med Clive Owen og Amanda Seyfried, som har premiere på Netflix i neste måned, og spionthilleren The Coldest Game av Lukasz Kosmicki, med Bill Pullman og Lotte Verbeek i sentrale roller.
White Rabbit, som nylig ble lansert, er et forsøk på å skape en samlende betalingsmodell, særlig rettet mot de som faktisk kunne tenke seg å betale, men av ulike årsaker fortsatt ikke gjør det.
Det tar utgangspunkt i et programtillegg til din nettleser som gjenkjenner det du ser på, uavhengig av hvilken streamingtjeneste du bruker, slik at du kan betale rettighetshaverne direkte ved såkalte digitale tokens. Målet er å skape et system med frie valg av innhold og strømmetjeneste, og samtidig bidra til en bærekraftig forretningsmodell for uavhengige filmprodusenter.
– Vi kommer i første omgang til å samarbeide med salgsagenter og distributører av europeiske, asiatisk, søramerikanske og amerikanske indie-filmer som ønsker å prøve ut denne modellen, kunne Milligan nylig fortelle Aftenposten.
Han beskrev prosessen på følgende måte:
– Si at det er 100.000 personer verden over som har sett filmen din med White Rabbits program installert og tilbudt å betale med vår token, verdt 1 dollar. Da tar vi kontakt med rettighetshaver og forteller at vi har så og så mange tokens som ligger låst i en kryptert token pool. Vi aner ikke hvem som har sett filmen, men de har tilbudt oppgjør direkte til rettighetshaveren gjennom blokkjeden. Alt vi vet er at de 100.000 seerne har sagt at de er villige til å betale, og deres tokens kan veksles om til 100.000 dollar. På den måten kan vi endre forretningsmodellen organisk, en film om gangen, med fansen som Å minimere piratvirksomhet vil være en av de største effektene av White Rabbit-modellen.
– Det er viktig for oss å høre på hva rettighetshaverne ønsker, og strømmetjenester som skal være en del av White Rabbit må respektere opphavsretten. Vårt mål er å bli kvitt piratvirksomhet og få bransjen over på en løsning som vil gi større inntekter og bedre vilkår for investorer. Kursen må endres med respekt for bransjens omstillingsbehov. På den måten har vi mulighet til å påvirke tankegangen til en generasjon som er vant til å laste ned innhold gratis. Vårt motto er «responsible rebels».