Netflix etablerer nordisk hovedkontor

Netflix etablerer nordisk hovedkontor

Netflix etablerer et nordisk hovedkontor i Stockholm for å komme nærmere de kreative kreftene. Innen utgangen av 2021 vil strømmetjenesten ha produsert nesten 70 titler fra de nordiske landene.

Foto: Roar Uthaugs «Troll» er blant filmene som snart får premiere på Netflix

Netflix skal etablere et nordisk hovedkontor i Stockholm for å komme nærmere produksjonsmiljøet i Norden, melder Lina Brouneus som er ansvarlig for samproduksjon og eksterne oppkjøp for den europeiske regionen hos strømmetjenesten.

Hun kom med nyheten i et blogginnlegg i går.

Kontoret skal være på plass i siste halvdelen av 2021. Det skal styrke strømmetjenestens kreative og kulturelle partnerskap i Sverige, Danmark, Norge, Finland og Island, og bidra til vekst innen produksjon de neste årene, heter det i innlegget.

«Nå er tiden inne for å komme enda nærmere våre medlemmer, serieskaperne, filmskaperne, partnerne og de kulturelle miljøene i de nordiske landene».

Netflix skal også ha ansatte i København, melder Brouneus. Fra før har Netflix kontorer i Amsterdam, Madrid, Berlin, London, Paris og Brüssel, og vil senere i år også åpne kontorer i Roma og Istanbul.

Norden var som kjent en av de første regionene hvor Netflix valgte å lage serier utenfor USA, med Lilyhammer som prøveklut (i samproduksjon med NRK og Rubicon). Det norske produksjonsmiljøet sto også bak den første nordiske Netflix Original i fjor, med Kadaver. Nye produksjoner som kommer fortløpende er blant andre Katla av Baltasar Kormakur, Dancing Queens, Vinterviken, Roar Uthaugs Troll og Black Crab.

Ifølge Brouneus har Netflix innen utgangen av 2021 produsert nesten 70 titler fra de nordiske landene. 2/3-deler av Netflix-abonnentene har en eller annen gang sett en av disse produksjonene.

Netflix etablerer nordisk hovedkontor

Netflix etablerer nordisk hovedkontor

Netflix etablerer et nordisk hovedkontor i Stockholm for å komme nærmere de kreative kreftene. Innen utgangen av 2021 vil strømmetjenesten ha produsert nesten 70 titler fra de nordiske landene.

Foto: Roar Uthaugs «Troll» er blant filmene som snart får premiere på Netflix

Netflix skal etablere et nordisk hovedkontor i Stockholm for å komme nærmere produksjonsmiljøet i Norden, melder Lina Brouneus som er ansvarlig for samproduksjon og eksterne oppkjøp for den europeiske regionen hos strømmetjenesten.

Hun kom med nyheten i et blogginnlegg i går.

Kontoret skal være på plass i siste halvdelen av 2021. Det skal styrke strømmetjenestens kreative og kulturelle partnerskap i Sverige, Danmark, Norge, Finland og Island, og bidra til vekst innen produksjon de neste årene, heter det i innlegget.

«Nå er tiden inne for å komme enda nærmere våre medlemmer, serieskaperne, filmskaperne, partnerne og de kulturelle miljøene i de nordiske landene».

Netflix skal også ha ansatte i København, melder Brouneus. Fra før har Netflix kontorer i Amsterdam, Madrid, Berlin, London, Paris og Brüssel, og vil senere i år også åpne kontorer i Roma og Istanbul.

Norden var som kjent en av de første regionene hvor Netflix valgte å lage serier utenfor USA, med Lilyhammer som prøveklut (i samproduksjon med NRK og Rubicon). Det norske produksjonsmiljøet sto også bak den første nordiske Netflix Original i fjor, med Kadaver. Nye produksjoner som kommer fortløpende er blant andre Katla av Baltasar Kormakur, Dancing Queens, Vinterviken, Roar Uthaugs Troll og Black Crab.

Ifølge Brouneus har Netflix innen utgangen av 2021 produsert nesten 70 titler fra de nordiske landene. 2/3-deler av Netflix-abonnentene har en eller annen gang sett en av disse produksjonene.

MENY