Ny pris til fotograf

12. januar ble Odd-Geir Sæther tildelt Foreningen Norske Filmfotografers splitter nye ærespris. Sæther har filmet for Arne Skouen, Peter Watkins og David Lynch.

12. januar ble Odd-Geir Sæther tildelt Foreningen Norske Filmfotografers splitter nye ærespris. Sæther har filmet for Arne Skouen, Peter Watkins og David Lynch.

I mangel av en offisiell pris til norske filmfotografer har Foreningen Norske Filmfotografer (FNF) tatt initiativet til en egen ærespris som for første gang ble delt ut på foreningens årsmøte fredag 12. januar. Prisen deles ut annet hvert år til en filmfotograf som har gjort en fremragende innsats innen eller i relasjon til filmfotografi, og som har bidratt til å heve norsk film gjennom sine bilder over lengre tid og vært en inspirasjonskilde innenfor faget. Prisvinneren får et litografi/bilde fra en kjent norsk kunstner samt livsvarig medlemskap i foreningen.

Odd-Geir Sæther fikk tildelt årets ærespris. Han har blitt omtalt som en banebryter innen norsk fotografi, han har filmet for Arne Skouen, Peter Watkins og nå sist, David Lynch. Ifølge FNF prøvde Woody Allen personlig å få kontakt med ham til Hanna and Her Sisters, Robert Deakins har uttrykt sin ærefrykt for hans fotografiske talent. Han introduserte bløt, indirekte lyssetting i en tid der standard lyssetting var direkte ufiltrert lys.

Foto fra ”Liv” (1966), hvor Odd-Geir Sæther hadde foto

Les pristalen her: FNFs ærespris 2007

Les også:
Norsk fotograf på Lynch-film
Amanda for beste foto?

Ny pris til fotograf

12. januar ble Odd-Geir Sæther tildelt Foreningen Norske Filmfotografers splitter nye ærespris. Sæther har filmet for Arne Skouen, Peter Watkins og David Lynch.

12. januar ble Odd-Geir Sæther tildelt Foreningen Norske Filmfotografers splitter nye ærespris. Sæther har filmet for Arne Skouen, Peter Watkins og David Lynch.

I mangel av en offisiell pris til norske filmfotografer har Foreningen Norske Filmfotografer (FNF) tatt initiativet til en egen ærespris som for første gang ble delt ut på foreningens årsmøte fredag 12. januar. Prisen deles ut annet hvert år til en filmfotograf som har gjort en fremragende innsats innen eller i relasjon til filmfotografi, og som har bidratt til å heve norsk film gjennom sine bilder over lengre tid og vært en inspirasjonskilde innenfor faget. Prisvinneren får et litografi/bilde fra en kjent norsk kunstner samt livsvarig medlemskap i foreningen.

Odd-Geir Sæther fikk tildelt årets ærespris. Han har blitt omtalt som en banebryter innen norsk fotografi, han har filmet for Arne Skouen, Peter Watkins og nå sist, David Lynch. Ifølge FNF prøvde Woody Allen personlig å få kontakt med ham til Hanna and Her Sisters, Robert Deakins har uttrykt sin ærefrykt for hans fotografiske talent. Han introduserte bløt, indirekte lyssetting i en tid der standard lyssetting var direkte ufiltrert lys.

Foto fra ”Liv” (1966), hvor Odd-Geir Sæther hadde foto

Les pristalen her: FNFs ærespris 2007

Les også:
Norsk fotograf på Lynch-film
Amanda for beste foto?

MENY