Kortfilmen Stoerre Vaerie av regissør Amanda Kernell er plukket ut til Sundance Film Festival. Det markerer første gang en samisk film vises på festivalen, skriver nrk.no.
Nåløyet for utvelgelse til Sundance er knapt: 60 kortfilmer fra hele verden har blitt valgt ut av en søknadsbunke på over 8000.
Filmen handler om 78-årige Elle, som ikke liker samer, selv om hun er same selv. For lenge siden valgte hun å klippe alle bånd til familien og bli svensk. Hun returnerer til Sápmi når hennes søster skal begraves og må velge mellom å fortsette det livet hun har valgt eller å forsøke og forsones.
Regissør Amanda Kernell er ikke overraskende i godt humør etter å ha fått servert den gode nyheten.
– Jeg og teamet er utrolig glad og det er et drømmescenario. Man vil jo komme på de store festivalene som Sundance. Det kjennes fantastisk kult at samisk film er med og representerer Sverige. Og det er morsomt for alle som har vært med og bidratt med språk og kompetanse.
Stoerre Vaerie er også en pilot til langfilmen Sameblod, som handler om to sørsamiske søstre i 30-tallets Sverige, forteller regissør Amanda Kernell.
Filmen mottok utviklingsstøtte fra Internasjonalt Samisk Filminstitutt (ISF) og dramaturg Åsa Simma har bidratt under manusarbeidet. ISF har også gitt produksjonstilskudd til filmen. Også Sametinget og Film i Västerbotten har støttet filmen.
Kilde: nrk.no