Variety skriver at Venezuelas fargerike president Hugo Chavez igjen har skapt sterke reaksjoner i hjemlandet. Hans nyetablerte studiokompleks Villa del Ciné vil investere 18 millioner dollar i Danny Glovers regidebut Toussaint, om lederen for slaveopprøret som endte med opprettelsen av Haiti sent på 1700-tallet.
Francois-Dominique Toussaints historie er virkelig verdt en filmatisering, og det er da heller ikke dét som har skapt sterke reaksjoner i Venezuela.
Regissør José Ramón Novoa uttalte følgende til Variety: Eighteen million could fund five years of local cinema in Venezuela, – and the film’s not even about Venezuela! Manusforfatter Jonathan Jakubowicz supplerte med et mer følelsesladet …with so much poverty in our country, I can’t deny that it infuriates and hurts me deeply.
Leder for Villa del Cine, Lorena Almarza forsvarer valget med at de har som mandat å støtte opp under filmer som har med nasjonal identitet å gjøre, og legger til at filmen vil koste atskillig mindre om den produseres hos de enn i Hollywoods studioer. Studioet er ellers i preproduksjon på en spillefilm om den venezuelanske revolusjonslederen Francisco de Miranda, og en miniserie om en annen opprørsleder; Ezequiel Zamora.
Men 18 millioner er uansett milevis fra kostnadene på en venezuelansk film, og vi kan jo bare forestille oss reaksjonene om Filmfondet hadde gitt 150 millioner til en film om Martin Luther King. Glover selv har møtt president Chavez opptil flere ganger, og er en av hans største offentlige støttespillere i amerikansk media. Han har sågar deltatt i presidentens eget talkshow Hello, President..