Den islandske regissøren og manusforfatteren Benedikt Erlingsson og produsenten Friðrik Þór Friðriksson mottok Nordisk råds filmpris 2014 for filmen ”Om hester og menn” («Hross í oss») under Nordisk råds prisutdeling i Stockholm. Det melder Norden.no
Nordisk råds filmpris er på 350.000 danske kroner og ble overrakt av fjorårets vinner Sisse Graum Jørgensen i Stadshuset i Stockholm, der hun leste bedømmingskomiteens begrunnelse høyt:
«‘Om hester og menn’ er en forbløffende original film med røtter i den lakoniske humoren fra den islandske sagatradisjon. Den handler om de sterke båndene mellom mennesket og naturen. I sentrum for filmens innbyrdes sammenhengende fortellinger finner vi menneskets evige og nytteløse forsøk på å kontrollere naturen, ofte med katastrofale konsekvenser.
Regissøren viser en dyp forståelse for de primale kreftene i hester og mennesker, og bruken av dyrets blikk som det sentrale perspektivet i visningen av menneskets tragikomiske atferd gir ‘Om hester og menn’ en særpreget lyrisk atmosfære, men også en mørk og komisk stemning.
Regissøren Benedikt Erlingsson kombinerer et kraftfullt visuelt språk, klipp og musikk på en måte som får filmen i seg selv til å virke som en naturkraft.”
Benedikt Erlingsson ble født i 1969 og har det siste tiåret vært en av Islands mest framgangsrike teaterregissører. Han har mottatt en rekke priser både som regissør, dramatiker og skuespiller. Hans arbeider for fjernsyn har også blitt svært godt mottatt, for eksempel tv-komedieserien Fóstbræður (Blood Brothers, 1999), som innbrakte ham Edda-priser for beste skuespiller og beste manus. På lerretet har han opptrådt i flere produksjoner, for eksempel Lars von Triers Direktøren for det hele. I 2008 regisserte han to kortfilmer: Takk fyrir hjálpið (Thanks), som fikk juryprisen og publikumsprisen under BE-Film Festival i New York og Naglinn (The Nail), som ble hedret med Special Mention i Clermont-Ferrand.
Hans spillefilmdebut, Hross í oss, er en av de største suksessene i islandsk film de senere årene. Denne komedien er solgt til mer enn 30 land (blant annet USA) og har mottatt nærmere 20 internasjonale priser, for eksempel prisen for beste nye regissør i San Sebastian, beste regissør i Tokyo og beste nordiske film i Göteborg. Filmen var Islands bidrag til Oscar-kategorien beste fremmedspråklige film, og den fikk seks Edda-priser, blant annet for beste film og beste regissør.