NRKs tall viser at den første dobbeltepisoden av «Kampen om tungtvannet» totalt er sett av 1,7 millioner TV-seere. Da er repriser og nett-TV inkludert.
– Hvis man bare skal gå ut fra de offisielle målingene, som kun innebærer den opprinnelige sendingen og opptak, ligger tallet for dobbeltepisoden på 1.338.000 seere, opplyser Håkon Lund Sørensen i NRKs analyseavdeling til VG.
Dermed har dramaserien sneket seg forbi NRKs egen «Himmelblå» fra 2008, som har hatt rekorden til nå med 1.328.000 seere.
– Norge har ikke hatt høyere dramatall i dette årtusenet. Før år 2000 ble TV målt litt annerledes, og det blir derfor vanskelig å sammenligne med, mener Sørensen.
Episode tre av «Kampen om tungtvannet» ligger også an til å havne høyt. Først neste mandag blir det klart hvor den plasserer seg.
– Den er oppe i 1,4 millioner totalt nå – alt inkludert, opplyser Sørensen.
Han synes det er spesielt stas at TV-rekorden kommer i en tid hvor det er mye snakk om at det TV-mediet står svakt.
– Det prates mye om at TV-seing forflyttes til nye plattformer, så er det gøy å se at en så god serie som dette gjør at mange samler seg rundt det tradisjonelle TV-mediet. Det er imponerende at en rekord blir slått i dag – med det mediesamfunnet vi befinner oss i.