Avslutningsfilmen som setter punktum for filmfestivalen i Haugesund tirsdag 20. august er dokumentaren Optimistene, melder festivalen i en pressemelding.
Filmen portretterer volleyballlaget Optimistene, bestående av damer i alderen 66 til 98 år, som har trent sammen hver mandag i 40 år. Filmen er skrevet, regissert og fotografert av Gunhild Westhagen Magnor.
-Gunhild Westhagen Magnor gjør en forbilledlig jobb med å få frem alle de herlige personlighetene på laget, ved å følge dem både på og av banen, på lagmøter og på tomannshånd. Resultatet er en inspirerende film om idrettsglede og samhold, som viser at det er fullt mulig å bli eldre uten å bli gammel, sier programsjef for filmfestivalen Håkon Skogrand.
Magnor fikk ideen til filmen da hennes mor begynte på Optimistene.
-Jeg ble så overrasket over at det faktisk går an å spille volleyball når man er nesten 100 år. Vi dyrker jo ungdommmen og mange av oss er nærmest redde for å bli gamle. Jeg ønsket å lage en film som gir et annerledes og mer optimistisk bilde av det å bli eldre, sier hun.
Filmen har ordinær kinopremiere 27. september.
Du kan lese mer om- og se et klipp fra filmen her.
Kilde: Pressemelding