Gullruten: Krigen vant kampen om dramaprisene

Sørensen Kampen om t-vannet _stills_Robert_Dreier_Holand-41 - versjon 2
Per Olav Sørensen vant beste regi innen drama.

Kampen om tungtvannet fortsatte sin triumfferd under utdelingen av Gullruten i dramakategorien i går kveld. Krigsdramaet var nominert til elleve Gullrute-priser, hvorav åtte var fagpriser som ble delt ut tidligere i vår (der serien vant fire av fagprisene, for beste lys/scene/produksjonsdesign, beste kostyme/sminke, beste grafikk/vignett og beste regi-drama).

Her er oversikten – med fagprisene først (der vinnerne er uthevet):

GULLRUTEN FAGPRIS:

BESTE REGI FLERKAMERA
Ola Fargerheim for WC i Skiskyting – NRK for NRK

Kim Strømstad for Spellemannsprisen – Eyeworks Norge for NRK

Nicolai Sørensen for P3 Gull – NRK for NRK

BESTE REGI ENKAMERA
Beathe Hofseth og Susann Østigaard for Light Fly, Fly high – Fri film for NRK

Stian Trovik for Alliert og alene – Ekkofilm for NRK

Fridtjof Kjæreng for En prest og en plage – f(X) produksjoner for NRK

BESTE REGI TV-DRAMA
Geir Henning Hopland for Frikjent – Miso film for TV 2

Per Olav Sørensen for Kampen om tungtvannet – Filmkameratene for NRK

Ida Sagmo Tvedte for Sofia Flux – NRK for NRK

BESTE FOTO ENKAMERA
Fridtjof Kjæreng for En prest og en plage – f(x)produksjoner for NRK

Stian Servoss for Fjorden Cowboys – Flimmer film for TV 2

Susann Østigaard for Light Fly, Fly High – Fri film for NRK

BESTE FOTO TV-DRAMA
John Christian Rosenlund for Kampen om tungtvannet – Filmkameratene for NRK

Lars Vestergaard for Øyevitne – NRK for NRK

Lars Vestergaard for Kampen for tilværelsen – NRK for NRK

BESTE MANUS TV-DRAMA
Erlend Loe, Per Screiner, Bjørn Olaf Johanssesen for Kampen for tilværelsen – NRK for NRK

Petter Rosenlund for Kampen om Tungtvannet – Filmkameratene for NRK

Jarl Emsell Larsen for Øyevitne – NRK for NRK

BESTE LYDDESIGN
Stian Gulli for Alliert og alene – Ekkofilm for NRK

Peter Clausen og Erling Rein for Frikjent – Miso film for TV 2

Frode Løes Hvatum og Håkon Lammetun for En prest og en plage – f(X) produksjoner for NRK

BESTE KLIPP/REDIGERING
Erik Andersson for Club 7 – Indie film for NRK

Siv Lamark for Glade jul – Monster for NRK

Perry Eriksen, Silje Nordseth, Martin Stoltz for Kampen om Tungtvannet – Filmkameratene for NRK

BESTE LYSDESIGN / SCENOGRAFI / PRODUCTION DESIGN
Karl Juliusson for Kampen om Tungtvannet – Filmkameratene for NRK

Audun Stjern, Joakim Faxvaag for P3 GULL – NRK for NRK

Peter Bingeman, Al Gurdon for Nobels fredspriskonsert – Eyeworks Norge for NRK

BESTE VIGNETT / GRAFIKK / VFX
Torgeir Bush for Kampen om Tungtvannet – NRK for NRK

Jon Skår / Einar Næss / Thomas Berg for Alliert og alene – Ekkofilm for NRK

Ellen Baumann, Jørn Veberg, Øyvind Pettersen for NRKSporten – NRK for NRK

BESTE KOSTYME / SMINKE
Eva von Bahr for Kampen om tungtvannet (sminke) – Filmkameratene for NRK

Karen Fabritius Gram for Kampen om Tungtvannet (kostyme) – Filmkameratene for NRK

Ingjerd Meland, Camilla Lindblom og Eros Codina for Lilyhammer 3 – Rubicon TV for NRK

BESTE ORGINALSKREVNE MUSIKK
Sander S. Olsen / Andreas Hamre / Halvor Hoem for Alliert og alene – Ekkofilm for NRK

Henrik Skram for – Ballettguttene – Indie Film for NRK

Gaute Tønder for Kampen for tilværelsen – NRK for NRK

BESTE FOTO FLERKAMERA
Bjørn Ronny Andersen og Katrine Andersen for Skal vi danse – Monster for TV 2

Jan Benkholt for NM på Ski – NRK for NRK

Øyvind Granborg og Bjørnar Aarnes for Skal vi danse – Monster for TV 2

ÅRETS INNOVASJON
Stargate og TV 2 for Fly med oss – Stargate media for TV 2

Vegard Svingen og Stig Olav Kasin for Kongen av sjakk – Nordisk film TV for NRK

TV 2 grafikk for Tour of Norway – OB-team for TV 2

 

GULLRUTEN:

Beste TV-drama

«Kampen for tilværelsen» (NRK)

«Frikjent» (TV 2)

«Kampen om tungtvannet» (NRK)

«Øyevitne» (NRK)

Beste kvinnelige skuespiller

Anneke von der Lippe i «Øyevitne» (NRK)

Trine Wiggen i «Kampen for tilværelsen» (NRK)

Ida Elise Broch i «Lilyhammer» (NRK)

Maibritt Saerens i «Kampen om tungtvannet» (NRK)

Beste mannlige skuespiller

Nicolai Cleve Broch i «Frikjent» (TV 2)

Bartek Kaminski i «Kampen for tilværelsen» (NRK)

Trond Fausa Aurvåg i «Neste sommer» (TVNorge)

Dennis Storhøi i «Kampen om tungtvannet» (NRK)

Beste TV-dokumentar

«Glade jul» (NRK)

«Jeg er Kuba» (NRK)

«Light fly, fly high» (NRK)

«Brennpunkt: Den siste reisen» (NRK)

Beste dokumentar eller faktaserie

«Lille Norge og stormaktene» (NRK)

«Født i feil kropp» (TV 2)

«Alliert og alene» (NRK)

«Drømmen om Europa» (NRK)

Beste humorprogram

«Karl Johan» (NRK)

«Thomas Giertsen: Helt Perfekt» (TVNorge)

«Kollektivet» (TV 2)

«Neste sommer» (TVNorge)

Årets deltaker

Enok Groven i «Anno» (NRK)

Finn Olav Odde i «Farmen» (TV 2)

Jan Ridd og Silvia Leine i «Sofa» (NRK)

Kristoffer og Kristin Hopsdal i «Ønskebarn» (TVNorge)

Beste barne- eller ungdomsprogram

«Best i mest» (NRK)

«Elias på nye tokt» (NRK)

«MK-X» (NRK)

«Rodde og Kikkan» (NRK)

Beste dokusåpe

«Jul i Tangerudbakken» (TVnorge)

«Hundepatruljen» (TV3)

«Fjorden Cowboys» (TV 2)

«Iskrigerne» (TV 2)

Beste reality

«Sweatshop- dødsbillig mote» (Aftenposten TV)

«Sofa» (NRK)

«Adils hemmelige dansere» (NRK)

«Jegertvillingene» (TVNorge)

Beste kvinnelige programleder

Anne Lindmo i «Lindmo» (NRK)

Helene Sandvig i «PULS» (NRK)

Cecilie Skog i «Tjukken og Lillemor» (TV 2)

Ingunn Solheim i «Debatten» (NRK)

Beste mannlige programleder

Bård Ylvisåker i «I kveld med Ylvis LIVE» (TVNorge)

Truls Svendsen i «Tjukken og Lillemor» (TV 2)

Thomas Seltzer i «Trygdekontoret» (NRK)

Thomas Numme i «Senkveld med Thomas og Harald» (TV 2)

Beste konkurransedrevne reality

«Farmen» (TV 2)

«The Biggest Loser Norge» (TVNorge)

«Alt for Norge» (TVNorge)

«Mesternes mester» (NRK)

Beste nye programserie

«Sofa» (NRK)

«Tjukken og Lillemor» (TV 2)

«Hvem bryr seg» (TV 2)

«På bortebane» (NRK)

Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram

«Operasjon konspirasjon» (TV 2)

«Brennpunkt: Kampen om tiden» (NRK)

«Korrespondenten spesial, Nord-Korea» (TV 2)

«Sportsrevyen» (NRK)

Beste underholdningsprogram

«Trygdekontoret» (NRK)

«Tjukken og Lillemor» (TV 2)

«Monsen på villspor» (NRK)

«I kveld med Ylvis Live» (TVNorge)

Årets nyskapning

«#dumpa» (NRK)

«Bertrands metode» (TV 3)

«Mellom bakker og berg» (TVNorge)

«Hvem bryr seg» (TV 2)

Beste event eller sportssending

«VM på ski» (NRK)

«VM i sjakk» (NRK)

«Gullruten 2014» (TV 2)

«Bli med ut med PULS og FBI» (NRK)

Publikumsprisen

Truls Svendsen

Beste magasin- eller livsstilsprogram

«Nasjonalgalleriet» (NRK)

«Folkeopplysningen» (NRK)

«Helt vilt» (TV 2)

«Normal galskap» (NRK)

Årets hederspris

Oddgeir Bruaset

Gullruten: Krigen vant kampen om dramaprisene

Sørensen Kampen om t-vannet _stills_Robert_Dreier_Holand-41 - versjon 2
Per Olav Sørensen vant beste regi innen drama.

Kampen om tungtvannet fortsatte sin triumfferd under utdelingen av Gullruten i dramakategorien i går kveld. Krigsdramaet var nominert til elleve Gullrute-priser, hvorav åtte var fagpriser som ble delt ut tidligere i vår (der serien vant fire av fagprisene, for beste lys/scene/produksjonsdesign, beste kostyme/sminke, beste grafikk/vignett og beste regi-drama).

Her er oversikten – med fagprisene først (der vinnerne er uthevet):

GULLRUTEN FAGPRIS:

BESTE REGI FLERKAMERA
Ola Fargerheim for WC i Skiskyting – NRK for NRK

Kim Strømstad for Spellemannsprisen – Eyeworks Norge for NRK

Nicolai Sørensen for P3 Gull – NRK for NRK

BESTE REGI ENKAMERA
Beathe Hofseth og Susann Østigaard for Light Fly, Fly high – Fri film for NRK

Stian Trovik for Alliert og alene – Ekkofilm for NRK

Fridtjof Kjæreng for En prest og en plage – f(X) produksjoner for NRK

BESTE REGI TV-DRAMA
Geir Henning Hopland for Frikjent – Miso film for TV 2

Per Olav Sørensen for Kampen om tungtvannet – Filmkameratene for NRK

Ida Sagmo Tvedte for Sofia Flux – NRK for NRK

BESTE FOTO ENKAMERA
Fridtjof Kjæreng for En prest og en plage – f(x)produksjoner for NRK

Stian Servoss for Fjorden Cowboys – Flimmer film for TV 2

Susann Østigaard for Light Fly, Fly High – Fri film for NRK

BESTE FOTO TV-DRAMA
John Christian Rosenlund for Kampen om tungtvannet – Filmkameratene for NRK

Lars Vestergaard for Øyevitne – NRK for NRK

Lars Vestergaard for Kampen for tilværelsen – NRK for NRK

BESTE MANUS TV-DRAMA
Erlend Loe, Per Screiner, Bjørn Olaf Johanssesen for Kampen for tilværelsen – NRK for NRK

Petter Rosenlund for Kampen om Tungtvannet – Filmkameratene for NRK

Jarl Emsell Larsen for Øyevitne – NRK for NRK

BESTE LYDDESIGN
Stian Gulli for Alliert og alene – Ekkofilm for NRK

Peter Clausen og Erling Rein for Frikjent – Miso film for TV 2

Frode Løes Hvatum og Håkon Lammetun for En prest og en plage – f(X) produksjoner for NRK

BESTE KLIPP/REDIGERING
Erik Andersson for Club 7 – Indie film for NRK

Siv Lamark for Glade jul – Monster for NRK

Perry Eriksen, Silje Nordseth, Martin Stoltz for Kampen om Tungtvannet – Filmkameratene for NRK

BESTE LYSDESIGN / SCENOGRAFI / PRODUCTION DESIGN
Karl Juliusson for Kampen om Tungtvannet – Filmkameratene for NRK

Audun Stjern, Joakim Faxvaag for P3 GULL – NRK for NRK

Peter Bingeman, Al Gurdon for Nobels fredspriskonsert – Eyeworks Norge for NRK

BESTE VIGNETT / GRAFIKK / VFX
Torgeir Bush for Kampen om Tungtvannet – NRK for NRK

Jon Skår / Einar Næss / Thomas Berg for Alliert og alene – Ekkofilm for NRK

Ellen Baumann, Jørn Veberg, Øyvind Pettersen for NRKSporten – NRK for NRK

BESTE KOSTYME / SMINKE
Eva von Bahr for Kampen om tungtvannet (sminke) – Filmkameratene for NRK

Karen Fabritius Gram for Kampen om Tungtvannet (kostyme) – Filmkameratene for NRK

Ingjerd Meland, Camilla Lindblom og Eros Codina for Lilyhammer 3 – Rubicon TV for NRK

BESTE ORGINALSKREVNE MUSIKK
Sander S. Olsen / Andreas Hamre / Halvor Hoem for Alliert og alene – Ekkofilm for NRK

Henrik Skram for – Ballettguttene – Indie Film for NRK

Gaute Tønder for Kampen for tilværelsen – NRK for NRK

BESTE FOTO FLERKAMERA
Bjørn Ronny Andersen og Katrine Andersen for Skal vi danse – Monster for TV 2

Jan Benkholt for NM på Ski – NRK for NRK

Øyvind Granborg og Bjørnar Aarnes for Skal vi danse – Monster for TV 2

ÅRETS INNOVASJON
Stargate og TV 2 for Fly med oss – Stargate media for TV 2

Vegard Svingen og Stig Olav Kasin for Kongen av sjakk – Nordisk film TV for NRK

TV 2 grafikk for Tour of Norway – OB-team for TV 2

 

GULLRUTEN:

Beste TV-drama

«Kampen for tilværelsen» (NRK)

«Frikjent» (TV 2)

«Kampen om tungtvannet» (NRK)

«Øyevitne» (NRK)

Beste kvinnelige skuespiller

Anneke von der Lippe i «Øyevitne» (NRK)

Trine Wiggen i «Kampen for tilværelsen» (NRK)

Ida Elise Broch i «Lilyhammer» (NRK)

Maibritt Saerens i «Kampen om tungtvannet» (NRK)

Beste mannlige skuespiller

Nicolai Cleve Broch i «Frikjent» (TV 2)

Bartek Kaminski i «Kampen for tilværelsen» (NRK)

Trond Fausa Aurvåg i «Neste sommer» (TVNorge)

Dennis Storhøi i «Kampen om tungtvannet» (NRK)

Beste TV-dokumentar

«Glade jul» (NRK)

«Jeg er Kuba» (NRK)

«Light fly, fly high» (NRK)

«Brennpunkt: Den siste reisen» (NRK)

Beste dokumentar eller faktaserie

«Lille Norge og stormaktene» (NRK)

«Født i feil kropp» (TV 2)

«Alliert og alene» (NRK)

«Drømmen om Europa» (NRK)

Beste humorprogram

«Karl Johan» (NRK)

«Thomas Giertsen: Helt Perfekt» (TVNorge)

«Kollektivet» (TV 2)

«Neste sommer» (TVNorge)

Årets deltaker

Enok Groven i «Anno» (NRK)

Finn Olav Odde i «Farmen» (TV 2)

Jan Ridd og Silvia Leine i «Sofa» (NRK)

Kristoffer og Kristin Hopsdal i «Ønskebarn» (TVNorge)

Beste barne- eller ungdomsprogram

«Best i mest» (NRK)

«Elias på nye tokt» (NRK)

«MK-X» (NRK)

«Rodde og Kikkan» (NRK)

Beste dokusåpe

«Jul i Tangerudbakken» (TVnorge)

«Hundepatruljen» (TV3)

«Fjorden Cowboys» (TV 2)

«Iskrigerne» (TV 2)

Beste reality

«Sweatshop- dødsbillig mote» (Aftenposten TV)

«Sofa» (NRK)

«Adils hemmelige dansere» (NRK)

«Jegertvillingene» (TVNorge)

Beste kvinnelige programleder

Anne Lindmo i «Lindmo» (NRK)

Helene Sandvig i «PULS» (NRK)

Cecilie Skog i «Tjukken og Lillemor» (TV 2)

Ingunn Solheim i «Debatten» (NRK)

Beste mannlige programleder

Bård Ylvisåker i «I kveld med Ylvis LIVE» (TVNorge)

Truls Svendsen i «Tjukken og Lillemor» (TV 2)

Thomas Seltzer i «Trygdekontoret» (NRK)

Thomas Numme i «Senkveld med Thomas og Harald» (TV 2)

Beste konkurransedrevne reality

«Farmen» (TV 2)

«The Biggest Loser Norge» (TVNorge)

«Alt for Norge» (TVNorge)

«Mesternes mester» (NRK)

Beste nye programserie

«Sofa» (NRK)

«Tjukken og Lillemor» (TV 2)

«Hvem bryr seg» (TV 2)

«På bortebane» (NRK)

Beste nyhetssending eller aktualitetsprogram

«Operasjon konspirasjon» (TV 2)

«Brennpunkt: Kampen om tiden» (NRK)

«Korrespondenten spesial, Nord-Korea» (TV 2)

«Sportsrevyen» (NRK)

Beste underholdningsprogram

«Trygdekontoret» (NRK)

«Tjukken og Lillemor» (TV 2)

«Monsen på villspor» (NRK)

«I kveld med Ylvis Live» (TVNorge)

Årets nyskapning

«#dumpa» (NRK)

«Bertrands metode» (TV 3)

«Mellom bakker og berg» (TVNorge)

«Hvem bryr seg» (TV 2)

Beste event eller sportssending

«VM på ski» (NRK)

«VM i sjakk» (NRK)

«Gullruten 2014» (TV 2)

«Bli med ut med PULS og FBI» (NRK)

Publikumsprisen

Truls Svendsen

Beste magasin- eller livsstilsprogram

«Nasjonalgalleriet» (NRK)

«Folkeopplysningen» (NRK)

«Helt vilt» (TV 2)

«Normal galskap» (NRK)

Årets hederspris

Oddgeir Bruaset

MENY