På et bransjeseminar under Den norske filmfestivalen i Haugesund mandag, lanserte konsulentfirmaet Ideas2evidence forslag om at mesteparten av TV-dramapengene bør kanaliseres til dokumentarer, skriver Aftenposten.
TV-serier vil – i følge forslaget – få mindre beløp til utvikling og manus, og ingenting til produksjon. Forslaget ble ikke godt mottatt blant bransjefolk.
– Dette er et så utrolig dårlig forslag at det er vanskelig å ta seriøst. Konsulentselskapet må ha brukt noen merkelige variabler som overhodet ikke stemmer overens med det som det norske folk ønsker seg av tilbud, og hva som faktisk foregår på seriefronten i 2014, sier NRKs eksternsjef Petter Wallace.
– Vi bruker over 150 millioner kroner av NRKs egne penger på dette årlig. Dette er en betydelig satsing fra vår side, og vi er helt avhengige av at det skjer i et spleiselag med offentlige kroner fra filminstituttet, legger han til.
Dramadirektør Christopher Haug i TV2 er like kritisk.
– Dette er en ren skandale. Om det gjennomføres er det et enormt tilbakeslag for norsk TV-drama. Etter mange års hardt arbeid er kommet opp på et høyt internasjonalt nivå, og dramaserier fra Norge er nå blitt storeksport til utlandet, sier han.
Kulturminister Widvey ønsker ikke å kommentere kuttforslaget.
– Vi har merket oss at analysene og tallmaterialet som er levert er veldig bra, og vi vil ta alle forslagene med oss videre. Rapporten sendes nå ut på høring. Det blir dessuten nytt innspillseminar med bransjen på filmfestivalen i Tromsø i januar, før den bebudede filmmeldingen kommer til våren, sier hun.
Kilde: Aftenposten