Dobbeltspill fra AP og SV?

Skrevet av Georg Panzer

I Dagens Næringsliv stod det 1.juni en interessant artikkel med tittelen Opphavsmenn i sjokk.

Der heter det at flertallet i Storingets kulturkomité vil gjøre norske åndsverk gratis på internett for ikke-kommersiell virksomhet.

Det heter videre i artikkelen:

Trond Giske (Ap) sier reaksjonene på innstillingen fra Kulturkomiteen baserer seg på en pressemelding som mindretallet i komiteen (Høyre og KrF) sendte ut mandag kveld. Det som står i pressemeldingen er ren løgn. Hvis organisasjonene leser innstillingen skjønner de det, sier han.

SVs Magnar Lund Bergo sier til Dagens Næringsliv om det samme (sitert fra Dagens Næringsliv):

Bruken av beskyttet materiale skal avgjøres ved forhandlinger mellom organisasjonene og brukerne, sier han. Han understreker at det slett ikke er intensjonen at opphavsmennene ikke skal få betalt.

Jeg har lest innstillingen og der står det svart på hvitt:

Komiteens flertall, alle unntatt medlemmene fra Høyre og Kristelig Folkeparti, legger på denne bakgrunn til grunn at avtalelisens for bibliotekene ikke skal komme til anvendelse for materiale/bruk som ikke skal klareres med basis i §§ 9, 12, 16, 39, 39a og 40.

Mer presis er det faktisk umulig å være og Høyre og KrF har rett i sin pressmelding. Dersom Giske og Berg mener det de sier til Dagens Næringsliv må de stryke dette i innstillingen. I motsatt fall driver de med dobbeltspill.

Dobbeltspill fra AP og SV?

Skrevet av Georg Panzer

I Dagens Næringsliv stod det 1.juni en interessant artikkel med tittelen Opphavsmenn i sjokk.

Der heter det at flertallet i Storingets kulturkomité vil gjøre norske åndsverk gratis på internett for ikke-kommersiell virksomhet.

Det heter videre i artikkelen:

Trond Giske (Ap) sier reaksjonene på innstillingen fra Kulturkomiteen baserer seg på en pressemelding som mindretallet i komiteen (Høyre og KrF) sendte ut mandag kveld. Det som står i pressemeldingen er ren løgn. Hvis organisasjonene leser innstillingen skjønner de det, sier han.

SVs Magnar Lund Bergo sier til Dagens Næringsliv om det samme (sitert fra Dagens Næringsliv):

Bruken av beskyttet materiale skal avgjøres ved forhandlinger mellom organisasjonene og brukerne, sier han. Han understreker at det slett ikke er intensjonen at opphavsmennene ikke skal få betalt.

Jeg har lest innstillingen og der står det svart på hvitt:

Komiteens flertall, alle unntatt medlemmene fra Høyre og Kristelig Folkeparti, legger på denne bakgrunn til grunn at avtalelisens for bibliotekene ikke skal komme til anvendelse for materiale/bruk som ikke skal klareres med basis i §§ 9, 12, 16, 39, 39a og 40.

Mer presis er det faktisk umulig å være og Høyre og KrF har rett i sin pressmelding. Dersom Giske og Berg mener det de sier til Dagens Næringsliv må de stryke dette i innstillingen. I motsatt fall driver de med dobbeltspill.

MENY