Da er de fleste filmene i hovedprogrammet under Cannes film festival offentliggjort. Joachim Trier er foreløpig ikke tatt ut, og kanskje er det slik som vi antydet i vår forhåndskommentar at Thelma kan ha funnet veien til Directors Fortnight (som offentliggjøres over påske). Men det mangler ikke på storheter i hovedkonkurransen: her er Haneke, Desplechin, Zvyagintsev, Ozon, Lanthimos, Haynes, Sofia Coppola, Akin og Baumbach i hva som tegner til å bli et sterkt heat.
Utenfor konkurranse mangler det heller ikke store profiler: David Lynch skal vise de to første episodene av Twin Peaks, det samme gjør Jane Campion med Top of the Lake: China Girl og Alejandro González Iñárritu har verdenspremiere med VR-prosjektet Carne y arena.
Ellers består programmet av ni debutanter, tolv kvinnelige filmskapere (som er en markant forbedring fra fjorårets seks kvinnelige deltakere). Men kun tre av regissørene i hovedkonkurransen er kvinner.
Her er programmet (noen ekstra filmer kan komme til over påske):
Hovedkonkurransen
Ismael’s Ghosts – Arnaud Desplechin (åpningsfilm)
The Killing of a Sacred Deer – Yorgos Lanthimos
Radiance – Naomi Kawase
The Day After – Hong Sang-soo
Le Redoutable – Michel Hazanavicius
Wonderstruck – Todd Haynes
Rodin – Jacques Doillon
Happy End – Michael Haneke
The Beguiled – Sofia Coppola
Loveless – Andrey Zvyagintsev
Good Time – Benny Safdie and Josh Safdie
You Were Never Really Here – Lynne Ramsay
A Gentle Creature – Sergei Loznitsa
Jupiter’s Moon – Kornél Mundruczó
L’Amant Double – François Ozon
120 Battements Par Minute – Robin Campillo
Okja – Bong Joon-ho
In the Fade – Fatih Akin
The Meyerowitz Stories – Noah Baumbach
Un Certain Regard
Barbara – Mathieu Amalric
The Desert Bride – Cecilia Atan og Valeria Pivato
Closeness – Kantemir Balagov
Beauty and the Dogs – Kaouther Ben Hania
L’Atelier – Laurent Cantet
Lucky – Sergio Castellitto
April’s Daughter – Michel Franco
Western – Valeska Grisebach
Directions – Stephan Komandarev
Out – Gyorgy Kristof
Before We Vanish – Kiyoshi Kurosawa
The Nature of Time – Karim Moussaoui
Dregs – Mohammad Rasoulof
Juene Femme – Léonor Serraille
Wind River – Taylor Sheridan
After the War – Annarita Zambrano
Utenfor konkurranse:
Blade of the Immortal – Takashi Miike
How to Talk to Girls at Parties – John Cameron Mitchell
Visages, Villages – Agnès Varda & JR
Midnight Screenings
The Villainess – Jung Byung-Gil
The Merciless – Byun Sung-Hyun
Special Screenings
An Inconvenient Sequel – Bonni Cohen and Jon Shenk
12 Jours – Raymond Depardon
They – Anahita Ghazvinizadeh
Clair’s Camera – Hong Sang-soo
Promised Land – Eugene Jarecki
Napalm – Claude Lanzmann
Demons in Paradise – Jude Ratman
Sea Sorrow – Vanessa Redgrave
Special Screenings – Events
Twin Peaks – David Lynch (de to første episodene)
24 Frames – Abbas Kiarostami
Come Swim – Kristen Stewart
Top of the Lake: China Girl – Jane Campion, Ariel Kleiman
Carne y arena – Alejandro González Iñárritu