Nylig skrev vi om dokumentarist Anders Sømme Hammers samarbeid med den nyskapende platformen Field of Vision om tre kortdokumentarer som skildrer ulike militsgrupper i Syria og Irak. Samtidig fortalte han om et annet prosjekt, Ranias flukt, som skulle vises både på NRK og på hjemmesiden til The Guardian (og som bl.a. er støttet av Fritt Ord).
Onsdag 2. august ble dokumentaren om den unge kvinnen Rania som flykter fra Syria publisert av den britiske avisen The Guardian og NRK Brennpunkt. Hittil har dokumentaren hatt 6,7 millioner visninger på The Guardians Facebook-side, og den er blitt delt nesten 70.000 ganger, forteller Sømme Hammer. Den spres nå videre i sosiale medier over hele verden: Escape from Syria: Rania’s odyssey.
Sømme Hammer har redigert filmen i to versjoner, en på 22 minutter og en på 54 minutter.
I vårt intervju med ham var Sømme Hammer opptatt av potensiale som ligger i nettpublisering av nettopp denne typen filmer.
”Vi går mot stadig mer nettpublisering, og NRK har jo oppnådd veldig gode seertall på nett med det de produserer. Og Netflix har ført til et ordentlig løft og vist at folk virkelig er interessert i å se dokumentarer på nett”, sa han blant annet.
Hovedpersonen i den nye filmen, Rania Mustafa Ali, møtte han i Kobane i Nord-Syria i januar 2016. Hun hadde flyktet fra IS-hovedkvarteret Raqqa, og fortalte at hun var på vei videre til Europa. Hun ønsket å dokumentere opplevelsene underveis, men hadde ingen fotoerfaring. Hammer som tidligere har arbeidet med deltakende dokumentarprosjekter i Afghanistan, hadde med små Go-pro-kameraer og spesialtilpassede mikrofoner til Syria, og sammen fant de en måte hun kunne filme sin reise på.