Gørild Mauseth og Norsk Skuespillerforbund fikk fullt medhold i høyesterett i går. Dommen fastslår at skuespillerens framføring var vernet og at NRK og kringkastingssjefen gikk utover sitatrettens grenser. Dette melder Skuespillerforbundet i en pressemelding.
– Vi gleder oss over at Høyesterett med dette har slått fast at media er pålagt å utvise en viss anstendighet i bruken av sitat i underholdningssammenheng, sier Agnete G. Haaland leder for Skuespillerforbundet.
Saken begynte med at NRKs Store Studio viste et klipp fra Brent av frost i 2007 i forbindelse med en parodi i Kill Buljo. Mauseth og Norsk Skuespillerforbund mente at sitatet gikk lenger enn nødvendig og brøt med god skikk i at de viste Mauseth naken, noe som ikke hadde et motstykke i parodien.
Oslo Tingrett ga Mauseth fullt medhold, men NRK fikk mehold etter at de anket saken til lagmannsretten. Tirsdag 9. mars ble saken behandlet i Høyesterett, som med 4 mot 1 stemme opprettholdt dommen fra Oslo Tingrett.
– Dommen blir vanskelig å leve med om vi skal ha en fri sitatrett. For mediene generelt synes vi flertallet i Høyesterett bruker en så finmasket vurdering av hvor langt sitatet kan være, at det blir risikosport for medier og andre som bruker sitatrett daglig å vite om de bruker riktig skjønn, sier NRKs advokat Jon Wessel-Aas til Dagbladet.