RSS Feed

Norsk Grindhouse-film på dvd

hora film

Norges aller første Grindhouse-film Hora utgis på dvd. I rollene finner vi blant annet Isabel Vibe, kalt “Norges pornodronning”, og Jørgen Langhelle. Hora er laget i samme ånd som Death Proof og Planet Terror.

– Jeg ville lage Norges første exploitation-film i ekte grindhouse-ånd. Jeg valgte sub-sjangeren rape ravenge, kun fordi det er en av de hardeste sjangrene innenfor exploitation. I tillegg valgte jeg å bruke elementer fra 9 forskjellige sjangre innenfor exploitation: Sexploitation, blacksploitation, brucesploitation, cannibalisme og splattere blant annet, har regissøren Reinert Kiil fortalt til Facebookgruppen.

Kili har jobbet med kortfilm og spillefilm siden han var 9 år gammel. Kiil startet med HI8 filming og fortsatte med super 8 frem til digital film. Han jobber også fast som rekvisitør/scenograf på andre produksjoner. Kiil har jobbet i 2 år på over 130 forskjellige filmer, reklame og tv-produksjoner for å spare opp til innspillingen av Hora.

Hora er en del av en trilogi regissør Kiil har snakket om. Første del rape revenge, hvor 70-tallet blir i fokus. Neste del slasherfilm, hvor 80-tallet skal frem i lyset. Og siste del cannibalfilm hvor 90-tallet skal ut på markedet.

Filmen er ute på dvd i begynnelsen av 2010.


Kommentarer

Jag elsker denne filmen! Beste norska filmen efter Elling. Håpas gutane får lave mer film fremover.


Det er bare synd at filmen stinker. Jeg hadde virkelig lyst å like den. Virkelig. Men maken til dårlig film skal man lete lenge etter. Jeg har sett MANGE elendige studentfilmer opp igjennom årene, men jeg klarte til og med ikke å nyte filmens elendige med et ironisk øye med.

Låget i ånden av DEATH PROOF og PLANET TERROR? Det stemmer bare ikke. Som en “homage” til tidperioden er den provoserende enkel og detaljeløs. Det er ikke underholdende, campy eller interessant på noen som helst måte. Bare dårlig. Dårlig, dårlig, dårlig. Men med en litt frekk tittel og påstanden av å ha laget “Norges første Grindhouse” kommer man tydeligvis langt. Tragisk.


Enig med siste kommentator. Filmen er rett og slett helt jævlig. Det skjer ikke en eneste ting som engasjerer her. Platt skuespill (vel, hva annet forventer man av porrjenter?), platte bilder fullstendig uten dybde og definisjon, håpløse utsnitt, enerverende og meningsløst lange klipp uten innhold eller retning, null historie og karakterer uten et snev av sjarm eller troverdighet (okay, det er exploitation/grindhouse, men come on…), elendig lydarbeid, elendig arbeid, elendig alt. Vi snakker halvannen time ungdomsskolefilm skutt på rotete DV. Regissøren bør enten skaffe seg en smule mer filmkunnskap (på absolutt alle områder), eller bare gi opp. Helst det siste. Dette er så flaut dårlig at det beste for helsa er å styre unna.


Hej! Er veldig uenig i hva dere kritiserer rundt filmen. Jeg har ikkje sett alt for mange Grindhouse filmer.
Det jeg har sett er filmer som Exposed, Faster pussycat kill kill og Last house on the left.

Av disse 3 som jeg kom på i farten vil jeg si jeg kjente mye igjen i stilen i filmen. Skuespillet i de eldre filmene er jo 10 ganger dårligere enn i Hora.
Isabel får ikke respekt av meg for hun driver med porno, men hun får veldig mye respekt i sin rolle som Rikke.

Filmen er elsket i flere andre land og har vunnet flere festivaler?

Er personer som dere som er misunnelig på regissører som Reinart Kill
=)
Er stolt over HORA!


Hvilken del av “flaut dårlig” er det verdt å misunne?

Men seriøst. Kom igjen nå. Jeg vet ikke hvor mange pils regissøren har spandert på dere som påstår at HORA er en god film. Men ja, kom igjen. Det er jo dritt. Virkelig. Ikke ironisk dritt. Men skikkelig, god gammeldags dritt. Jeg klarer VIRKELIG IKKE å se hvordan det er mulig for et normalt menneske å synes noe annet.


Overse den kommentaren til “Vilde Holmen” der, den er falsk og skrevet av en annen…


usannsynlig daarlig film. paa absolutt alle omraader. jeg klarer ikke finne ett eneste aspekt ved denne filmen som var i naerheten av middelmaadigt engang. jeg kunne sett paa en hvit vegg i 90 minutter og det ville vaert mer underholdene enn denne “filmen”. Reinert Kiil, dont quit your day job.


Hva skal man si… ? Har sett filmen. Synes den brutal, og ekkel. Synes det sier veldig mye om regissøren. Han tenner tydeligvis på voldekt siden han lager en slik film etter å ha gjort slike handlinger selv! Håper han snart blir får den straffen han fortjener!!!


Dårlig? Filmen er smakløs, og en speilkopi av “I spit on your grave”… Jeg håper Reinert Kiil blir saksøkt for alt han eier og har når Anchor Bay Entertainment får nyss i at han har laget en uautorisert remake av en film de sitter på rettighetene til.



«Kommenter denne artikkelen»