Nyhetsbrev RSS


Armadillo-effekten

Filmer som Armadillo har bidratt til større åpenhet om vår krigføring i Afghanistan. Tirsdag kan du se Restrepo, som viser tilsvarende bilder fra den amerikanske krigføringen.

 

Armadillo-effekten

Det er Oslo dokumentarkino som på tirsdag åpner for debatt på Litteraturhuset med visning av Restrepo på tirsdag. Filmen vant prisen for beste dokumentar på Sundance-festivalen i USA i januar og følger en amerikansk tropp som er utplassert på en utpost i Korengal-dalen. I likhet med Armadillo viser filmen at dette er en krig, ikke noe annet, slik Oslo dokumentarkino formulerer det på sin hjemmeside:

Debatten om Afghanistan ser ut til å ha festet seg og med Armadillo-effekten virker det som at holdningen i media og hos folk endelig er at dette er en krig, i langt større grad enn det er et demokratibyggingsprosjekt eller noe annet.

Hva skapte endringen? Hvorfor har det tatt ni år før vi ser på krigen som en krig? Hvilke konsekvenser vil dette ha for debatten om Norges engasjement i Afghanistan?

Et relevant innspill i debatten er det nye filmprosjektet Den stille krigen som Rushprint presenterte i forrige utgaven. Her slås det fast at det neste år er ti år siden de første norske soldatene ble utplassert i Afghanistan. Denne norske dokumentarserien har som mål å avmystifisere den norske krigføringen. Gjennom tre dokumentarfilmer skal Flimmer Film sammen med de erfarne journalistene Fredrik Græsvik, Øystein Bogen og Odd Isungset skildre henholdsvis forløpet, krigshandlingene og krigens omkostninger. Ambisjonen er ifølge Lars Løge i Flimmer Film å skape en journalistisk og filmatisk sterk historie – slik den mest omfattende operasjonen norske styrker har deltatt i etter Annen verdenskrig nødvendigvis må kreve.

Relevante artikler:

Brennpunkt Afghanistan
1. juli 2010 av Redaksjon
I nyeste utgaven av Rushprint kan du lese om hvordan krigen i Afghanistan inntar norsk film og vårt intervju med regissøren av den sterke krigsdokumentaren Armadillo .

Mannen som rystet Danmark
Med Armadillo har Danmark mistet sin uskyld som krigførende nasjon, mener dansk films nye stjerneskudd, regissør Janus Metz, som ble tildelt Kritikerukens hovedpris i Cannes.

Gullalder for dansk dokumentar
For ti år siden opplevde vi med dogmebølgen den danske spillefilmens gullalder. Nå er det den danske dokumentarfilmens tur, med snart premiereklare Armadillo som et foreløpig høydepunkt.

Forsøkte å sensurere Armadillo
Det danske forsvaret forsøkte å true skaperne av Afghanistan-dokumentaren Armadillo til å gi fra seg opptak hvor en dansk soldat forteller om likvidering av Taliban-medlemmer.

Den gode soldat
Regissør Annette K. Olesen skulle ikke lage film om noe tema. Lille Soldat endte allikevel opp med å handle om krig, prostitusjon og trafficking.

Et utsatt mål
Enten du er nyhetsjournalist eller dokumentar-filmskaper, så er du et utsatt mål i en krigssone. Det har en rekke filmskapere fått erfare de siste årene i både Afghanistan og Irak.

Opprivende om krigen
Mens Løver for lam og In the Valley of Elah bringer Irakkrigen hjem til USA, er Brian de Palmas Redacted en av årets mest opprivende og kontroversielle filmer. Kjetil Lismoen har sett de tre første sentrale Hollywoodfilmene som berører krigskonflikten i Irak og Afghanistan.

Tirsdag 14. September på Litteraturhuset: Endelig krig…!?
 


«Kommenter denne artikkelen»

RUSHBLOGG

Vikingserie glapp for Norge

Martens på Varietys ”10 to watch”-liste

Wenders «norske» prosjekt i 3D

 


Norges første skuespillerfestival
Norges første skuespillerfestival

I juni er det klart for den første utgaven av Oslo International Acting Festival. En av initiativtakerne, Øystein Stene, forteller her om bakgrunnen for etableringen av festivalen.

 

Les mer

 

Cannes 2012: Haneke leder an
Cannes 2012: Haneke leder an

Over halvveis i konkurranseprogrammet kan vi fastslå at Cannes opprettholder statusen som verdens viktigste filmfestival, mener Kjetil Lismoen. Les hans omtale og se klipp fra noen av de sentrale filmene.

 

Les mer

 

Oslofjorden i et filmrike
Oslofjorden i et filmrike

-Vi har nesten 1,4 mill. mennesker som bor i Viken-regionen. Derfor var det nødvendig med eget filmsenter, forteller leder av Viken filmsenter, Tom Rysstad.

 

Les mer

 

VFX-guru: -Effektene skal tjene historien
VFX-guru: -Effektene skal tjene historien

I forbindelse med seminaret Digital Storytelling var Sebastian Sylwan fra Weta Digital invitert for å holde foredrag. – De gangene effektene ødelegger opplevelsen, er når de dyttes foran historien, forteller Sylwan til Rushprint.

 

Les mer

 


Serieskaperen – et uskandinavisk fenomen?
Serieskaperen – et uskandinavisk fenomen?

Amerikansk og britisk serieproduksjon er ikke redd for å fremheve én person som opphavet til seriens kunstneriske uttrykk og suksess. Begrepet serieskaper – fjernsynets svar på filmens auteur – står ikke like sterkt i Skandinavia, oppsummerer Donia Lina Nilsen fra Nordiske mediedager.

 

Les mer

 

Frame by Frame: Animasjonsdag
Frame by Frame: Animasjonsdag

-Det har vært stor aktivitet i den norske animasjonsbransjen i år, sier Yaprak Morali fra Frame by Frame by Frame. Fagdag for animatører og alle andre som er interessert i animasjon på Filmens hus lørdag 12. mai.

 

Les mer

 

-Fuck gjennomsnittsseeren
-Fuck gjennomsnittsseeren

Dette er serieskaperen David Simons etter hvert så velkjente sitat om sin holdning til seerens preferanser. Under Nordiske mediedager i Bergen 9-11. mai er dette et tema som gikk igjen i flere av torsdagens innlegg, skriver Donia Lina Nilsen, som rapportere direkte fra bransjefestivalen. 

 

Les mer

 

-For få barnefilmsøknader
-For få barnefilmsøknader

- Ansvaret for fordelingen av antallet barnefilmer må være delt mellom Norsk Filminstitutt og bransjen, sier kulturminister Anniken Huitfeldt. NFIs direktør Nina Refseth mener det er for få søknader, og innrømmer at vi nå ser konsekvensen av en ujevn tildeling.

 

Les mer

 


Paradox vil fokusere på fiksjon
Paradox vil fokusere på fiksjon

Produksjonsselskapet Paradox avvikler sin reklameavdeling, og vil nå satse på fiksjon alene. - Vi har gjort dette fordi vi mener det vil gå bedre med oss uten reklame, sier produsent Stein B. Kvae.

 

Les mer

 

Tar tilbake vår norrøne mytologi
Tar tilbake vår norrøne mytologi

- Hver generasjon må fortelle sin versjon av våre norrøne myter, sier Oskar Jonasson som har laget Islands dyreste film, 3D-filmen Tor med hammeren. Men da han ville kalle filmen for ”Tor”, fikk han problemer med Hollywood.

 

Les mer

 

I lyset av The Artist
I lyset av The Artist

Var de ledende stumfilmregissørene på vei mot noe nyskapende da lydfilmen avbrøt dem? Vi ser på forholdet mellom The Artist og klassikerne filmen drar veksler på som vises på Cinemateket de neste ukene.

 

Les mer

 

Tilskudd til 14 dokumentarer
Tilskudd til 14 dokumentarer

Norsk filminstitutt gir denne uken tilskudd til hele fjorten dokumentarer. Blant tilskuddene er også to såkalte transmedia-dokumentarer, «Project Moken» og «17.000 Islands». Det er til sammen delt ut omtrent 12, 5 millioner kroner i denne vedtaksrunden.

 

Les mer