Nyhetsbrev RSS


Filmbastionen Europa for fall?

Piratkopiering kan føre til et bortfall av 1,2 millioner stillinger i europeisk kulturnæring, hevdes det i en ny undersøkelse.
 

 

Filmbastionen Europa for fall?

Står vi overfor en massakre av den europeiske kulturnæringen?

Resultatene av en europeisk undersøkelse som både måler kulturindustriens bidrag til Europas BNP og næringens økonomiske tap forårsaket av piratkopiering, ble presentert under en pressekonferanse i Brussel i dag. Det er Norsk skuespillerforbund, som støtter funnene i undersøkelsen, som melder om dette i en pressemelding.

Økonomiprofessor ved Universitetet Paris-Dauphine Patrice Geoffron har ledet undersøkelsen som har fått navnet «Building a Digital Economy: The Importance of Saving Jobs in the EU’s Creative Industries». Han anslår at piratkopiering forårsaket et bortfall av 185 000 arbeidsplasser i 2008, og spår at tallet vil øke til 1,2 millioner innen 2015 dersom ingenting gjøres for å stoppe utviklingen.
 
Hovedfunn i undersøkelsen:
* Europeisk kulturnæring sysselsetter omlag 14 millioner og bidrar med 860 milliarder euro til de europeiske landenes samlede BNP.
* Piratkopiering og ulovlig fildeling forårsaket i 2008 bortfall av 185 000 arbeidsplasser og et samlet tap i salgsomsetningen på 10 milliarder euro for de sektorene som rammes hardest (tv-serier, film, musikkinnspillinger og dataspill/software).
* Dersom ingenting gjøres for å stanse utviklingen, anslår man tapene til å bli 240 milliarder euro og 1,2 millioner stillinger i 2015.
 
Paraplyorganisasjoner som UNI-MEI (som representerer fagforeninger innen kunst, media, underholdning) og FIA (International Federation of Actors) og deres tilknyttede medlemsorganisasjoner støtter undersøkelsen, som dokumenterer de dramatiske konsekvensene ulovlig fildeling har for kulturnæringen. 
 
–Undersøkelsen dokumenterer piratkopieringens ødeleggende effekt på kulturnæringen som helhet. Ulovlig fildeling er en stadig voksende trussel mot arbeidsplassene til våre medlemmer, og situasjonen kommer til å bli katastrofal dersom effektive tiltak ikke settes inn, sier president i FIA Agnete G. Haaland.

For mer info:  Building a Digital Economy: The Importance of Saving Jobs in the EU’s Creative Industries 

 
 


«Kommenter denne artikkelen»

RUSHBLOGG

Rekordmange nordiske filmer i Berlin

Færre kvinner bak kameraet i USA

Bergen avviser «Inn i mørket»

 


Sir Kingsley til Filmfest Oslo
Sir Kingsley til Filmfest Oslo

Sir Ben Kingsley gjester Filmfest Oslo i forbindelse med gallapremieren på Martin Scorseses føste 3D-film, “Hugo Cabret”. Filmen har fått hele 11 Oscar-nominasjoner, bl.a. for beste film og beste regi.

 

 

Les mer

 

Advarer mot en svekket filmskole
Advarer mot en svekket filmskole

Vi advarer mot at Filmskolen taper sin posisjon som viktig leverandør av talent og kompetanse for videre utvikling av norsk film, skriver noen av Norges fremste filmprodusenter i dette innlegget.

 

Les mer

 

Hollywood versus Washington
Hollywood versus Washington

En rekke nye filmer, anført av Oscar-nominerte «Maktens menn», gjenspeiler det turbulente forholdet mellom Hollywood og Washington. – Politikerne og filmkolonien lever i et elsk/hat-forhold, konkluderer Jim og Judith Hart, som befinner seg i hver sin ende av maktalliansen.

 

Les mer

 

Fem essensielle valgkamp-filmer
Fem essensielle valgkamp-filmer

«Maktens menn» og «Knife Fight» inngår i en solid amerikansk tradisjon med filmer om politiske valgkamper. Filmene skildrer gjerne idealistiske politikere som mister uskylden i møte med politikkens praktiske realiteter. Her er fem essensielle filmer.

 

Les mer

 


- Tyskland vil ha norske filmer
- Tyskland vil ha norske filmer

Denne uken deltar tysk-norske Nåde i hovedkonkurransen i Berlin, og innspillingen av den norsk-tyske samproduksjonen To liv er godt i gang.  - Tyskland er det landet i verden som er mest åpent for våre filmer, sier produsent Axel Helgeland.

 

Les mer

 

Priser til norske filmer i Gøteborg
Priser til norske filmer i Gøteborg

Under Gøteborg film festival ble Kompani Orheim tildelt prisen for Beste nordiske film og kritikerprisen gikk til Sønner av Norge.

 

Les mer

 

- Begrenset budsjett skaper kreativitet
- Begrenset budsjett skaper kreativitet

Thomas Wangsmo debuter som langfilmregissør med «Inn i mørket». – Jeg øver ikke med skuespillerne før innspillingen. Hvis scenen er satt opp riktig får man genuine reaksjoner, forteller Wangsmo.

 

Les mer

 

Norsk crowd funding
Norsk crowd funding

- Om man tror en artist vil slå an, hvorfor kan man ikke da kjøpe aksjer i den artisten, spør Jacob Berg Thomassen retorisk. Han står bak det norske crowd funding-nettstedet NewJelly.

 

Les mer

 


- Gir et mer engasjert publikum
- Gir et mer engasjert publikum

- Crowd funding gir et mer lojalt og engasjert publikum, som selv ønsker det beste for filmen de har investert i, forteller Line Halvorsen om crowd funding som nå for alvor griper om seg innen independenfilm.

 

Les mer

 

Neste Blått Lerret
Neste Blått Lerret

Tre velkjente regissører tilbake til Blått Lerret i februar! Hans Petter Moland kommer med dokumentarfilmen «Når Boblene Brister», Arild Andresen med «Kompani Orheim» og Øystein Karlsen med sin debutfilm «Fuck Up».

 

Les mer

 

NFI – en bremsekloss
NFI – en bremsekloss

- Støttesystemet for film har alltid fungert som en bremsekloss overfor den kunstneriske utviklingen, mener Kjetil Lismoen som her svarer på NFI-ledelsens innlegg fra forrige uke.

 

Les mer

 

Kan filmen endre verden?
Kan filmen endre verden?

Dokumentarfilm kan fungere som et verktøy for å skape endring. Derfor har festivalen Human Rights Human Wrongs samlet norske og internasjonale dokumentarister til et seminar for å gi sine visjoner for dokumentarens endringspotensiale.

 

Les mer