Fusjonen er motivert av den økende konkurransen fra utlandet, sier administrerende direktør i Norsk Filmstudio, Knud Bjørne-Larsen i en pressemelding.
- Norske produsenter oppfordres av Norsk Filminstitutt til å hente finansiering ute. Da må vi styrke vår finansielle posisjon for å være like attraktive. Med sammenslåingen av to av de største norske leverandørene dannes et selskap som blir betydelig også i nordisk sammenheng, sier han videre.
Martin Thorkildsen, direktør i Chimney Pot, har lang erfaring fra etterarbeid med filmer.
- Med kombinasjonen av kompetansen i begge selskapene kan vi nå tilby våre kunder hele verdikjeden fra kameraet tar opp bildet til den ferdige filmen leveres til kino eller TV. Selskapet har som mål å bli Nord-Europas mest moderne og innovative komplette studio og tjenestetilbyder til innholdsleverandører, uttaler Thorkildsen i pressemeldingen.
Norsk Filmstudio driver i dag utleie av lys, kamera, kostyme og studioer, og salg av dekor og lydetterarbeid. De er per i dag den største tilbyder av infrastruktur og fasiliteter i Norge. Selskapet har siden 2001 gjennomgått en snuoperasjon hvor de røde tallene fra -90 årene er snudd til årlig overskudd de siste 5 årene, heter det i pressemeldingen.
The Chimney Pot har gjennom 15 år vært bygget opp av gründere, fra en underavdeling for et produksjonsselskap til en frittstående leverandør av lyd- og bildebehandling.
Begge selskapene leverer lydetterarbeid og har til sammen 12 lyddesignere i staben.
Selskapene jobber nå med blant andre Julenatt i Blåfjell. Her har de hver for seg levert alle tjenester fra kamera og lys til lyd- og bildeetterarbeid. De har også levert til filmer som Max Manus, Fatso og Mannen som elsket Yngve.
De to selskapene hadde i 2008 en samlet omsetting på 75 millioner kroner, og har i dag 55 ansatte.
Norsk Filmstudio eies i dag 100 prosent av Filmparken AS. Etter fusjonen vil Filmparken eie 60 prosent av selskapet, med de øvrige aksjene fordelt på dagens aksjonærer i The Chimney Pot.
I styret sitter blant andre Kåre Valebrokk med sin erfaring fra TV og reklame, og Axel Helgeland med lang erfaring som produsent av spillefilmer. Knud Bjørne-Larsen vil være administrerende direktør for det nye selskapet, mens Martin Thorkildsen trer inn i rollen som kreativ produsent med hovedansvar for bildeløsninger, integrering av tjenester og nye satsningsområder.
Både eiendommen og studiobygningene på Jar, og filmkatalogen etter Norsk Film AS, blir liggende igjen i Filmparken AS. Det nye selskapet har inngått en 10 års leieavtale for studioene. Studioene er en viktig ressurs for norsk drama- og spillefilmproduksjon også i fremtiden, og muligheten for en langsiktig drift og utvikling av filmstudioene på Jar vil bli styrket gjennom fusjonen.
Tidligere i år inngikk Chimney Pot et samarbeid med etterarbeidshuset Gimpville, om etterarbeidet på Julenatt i Blåfjell.








