Nyhetsbrev RSS


Vikingfilm i opptak

ValhallaLite.jpgPusher-regissør Nicolas Winding Refn har startet innspillingen av vikingfilmen Valhalla Rising med Roy Jacobsen som manusforfatter og Mads Mikkelsen i hovedrollen. Jacobsen håper filmen kan åpne for flere nordiske vikingfilmer. 

 

Vikingfilm i opptak

ValhallaStort.jpg

Pusher-regissør Nicolas Winding Refn har startet innspillingen av vikingfilmen Valhalla Rising med Roy Jacobsen som manusforfatter og Mads Mikkelsen i hovedrollen. Jacobsen håper filmen kan åpne for flere nordiske vikingfilmer.

Den er den profilerte danske regissøren Nicolas Winding Refn (bak bl.a Pusher-trilogien) som har regien på Valhalla Rising som denne uken startet innspillingen i Skottland. Sammen med den norske forfatteren Roy Jacobsen har han de siste årene skrevet på manuset til storfilmen som har et budsjett på i overkant av 35 millioner kroner. Det er mindre enn de 50 millionene Refn og produsenten Nimbus Film mente de trengte da filmprosjektet var i planleggingsstadiet. Det er Mads Mikkelsen som spiller hovedrollen, med Jamie Sives og Gary Lewis fra Billy Elliot i andre sentrale roller.

Valhalla Rising er en road movie som utspiller seg rundt år 1000, kunne Roy Jacobsen fortelle Rushprint i fjor. Den er ikke basert på noen av de norrøne ættesagaene, men handler om en viking som blir tatt til fange i Skottland, der han må tvangsarbeide som gladiator.

- Han greier etter hvert å rømme sammen med en slavegutt. Det blir en vanvittig flukt der de kommer med på et norsk skip. Men skipet havner i en storm som fører dem til en kyst so ingen ombord har sett før – og som viser seg å være Amerika. Det skjer i samme tidsrom som Leiv Eriksson oppdaget Vinland. Og der møter de på indianerne, eller skrælingene, som også er beskrevet i de islandske sagaene, forteller Jacobsen.

Jacobsen synes det er interessant at en filmskaper som Refn nå velger å lage en film som utspiller seg under Vikingtiden – etter de knallharde samtidsskildringene i den internasjonalt kjente Pusher-trilogien. Han håper det kan berede grunnen for flere av denne typen filmfortellinger.

- Unge mennesker i dag har kanskje sett Mads Mikkelsen i Kong Arthur og gjenkjenner noe av "vikinguniverset" fra spillverdenen. Å kunne vekke denne generasjonens interesse for denne typen filmer, blir jo helt avgjørende for det økonomiske fundamentet for en videre produksjon av dem. Jeg tror nemlig disse tingene kan ha et stort markedspotensial.

Han mener at slike filmprosjekter ikke nødvendigvis må koste de 50 millionene som Valhalla Rising opprinnelig var ment å koste.

- Det som koster på en film som Valhalla Rising er bygging av skip og den slags, men det handler stort sett om å bruke landskap og barmark. Bare se på en film som Rafn Gunlaugssons Ravnen flyr. Mye av filmen ble tatt opp på stranda, med enkle sett, og den effektfulle bruken av ansiktet til skuespilleren Helgi Skulason.

Valhalla Rising har dansk premiere i 2009


RUSHBLOGG

Hollywood inntar Island i sommer

Amazon vil også produsere tv-serier

Senket «Prometheus» del Toros drømmeprosjekt?

 


VFX-guru: -Effektene skal tjene historien
VFX-guru: -Effektene skal tjene historien

I forbindelse med seminaret Digital Storytelling var Sebastian Sylwan fra Weta Digital invitert for å holde foredrag. – De gangene effektene ødelegger opplevelsen, er når de dyttes foran historien, forteller Sylwan til Rushprint.

 

Les mer

 

Serieskaperen – et uskandinavisk fenomen?
Serieskaperen – et uskandinavisk fenomen?

Amerikansk og britisk serieproduksjon er ikke redd for å fremheve én person som opphavet til seriens kunstneriske uttrykk og suksess. Begrepet serieskaper – fjernsynets svar på filmens auteur – står ikke like sterkt i Skandinavia, oppsummerer Donia Lina Nilsen fra Nordiske mediedager.

 

Les mer

 

Frame by Frame: Animasjonsdag
Frame by Frame: Animasjonsdag

-Det har vært stor aktivitet i den norske animasjonsbransjen i år, sier Yaprak Morali fra Frame by Frame by Frame. Fagdag for animatører og alle andre som er interessert i animasjon på Filmens hus lørdag 12. mai.

 

Les mer

 

-Fuck gjennomsnittsseeren
-Fuck gjennomsnittsseeren

Dette er serieskaperen David Simons etter hvert så velkjente sitat om sin holdning til seerens preferanser. Under Nordiske mediedager i Bergen 9-11. mai er dette et tema som gikk igjen i flere av torsdagens innlegg, skriver Donia Lina Nilsen, som rapportere direkte fra bransjefestivalen. 

 

Les mer

 


-For få barnefilmsøknader
-For få barnefilmsøknader

- Ansvaret for fordelingen av antallet barnefilmer må være delt mellom Norsk Filminstitutt og bransjen, sier kulturminister Anniken Huitfeldt. NFIs direktør Nina Refseth mener det er for få søknader, og innrømmer at vi nå ser konsekvensen av en ujevn tildeling.

 

Les mer

 

Paradox vil fokusere på fiksjon
Paradox vil fokusere på fiksjon

Produksjonsselskapet Paradox avvikler sin reklameavdeling, og vil nå satse på fiksjon alene. - Vi har gjort dette fordi vi mener det vil gå bedre med oss uten reklame, sier produsent Stein B. Kvae.

 

Les mer

 

Tar tilbake vår norrøne mytologi
Tar tilbake vår norrøne mytologi

- Hver generasjon må fortelle sin versjon av våre norrøne myter, sier Oskar Jonasson som har laget Islands dyreste film, 3D-filmen Tor med hammeren. Men da han ville kalle filmen for ”Tor”, fikk han problemer med Hollywood.

 

Les mer

 

I lyset av The Artist
I lyset av The Artist

Var de ledende stumfilmregissørene på vei mot noe nyskapende da lydfilmen avbrøt dem? Vi ser på forholdet mellom The Artist og klassikerne filmen drar veksler på som vises på Cinemateket de neste ukene.

 

Les mer

 


Tilskudd til 14 dokumentarer
Tilskudd til 14 dokumentarer

Norsk filminstitutt gir denne uken tilskudd til hele fjorten dokumentarer. Blant tilskuddene er også to såkalte transmedia-dokumentarer, «Project Moken» og «17.000 Islands». Det er til sammen delt ut omtrent 12, 5 millioner kroner i denne vedtaksrunden.

 

Les mer

 

-Alt er til å spille på
-Alt er til å spille på

125 data- og tv-spill. Alt fra flipperspill til Space Invaders, Sonic the Hedgehog og Commodore 64. Utstillingen av dataspillets kultur og historie har vært sett av over 1 millioner mennesker i en rekke land før den fant veien til den gamle kinoen i Sandnes.

 

Les mer

 

Hvordan kvitte seg med liket?
Hvordan kvitte seg med liket?

I arbeidet med Den som dreper hadde jeg brukt halvannet år på å sette meg inn i psyken til noen av de grusomste gjerningsmenn verden har sett. Så kom terroren 22.juli og jeg havnet i en profesjonell krise, forteller manusforfatter Siv Rajendram Eliassen.

 

Les mer

 

-Frykten for penvær er en myte
-Frykten for penvær er en myte

Rushprint har jevnlig satt fokus på hvorfor nesten ingen norske filmer har premiere om sommeren. En ringerunde bekrefter at problemet vedvarer, og ingen gjør noe med det. Men kan vi fortsatt skylde på frykten for solskinn?

 

Les mer